Najnovšia eurofondová výzva, ktorú podpísala ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí), prináša pomoc pre ľudí ohrozených chudobou a sociálnym vylúčením. O nenávratný finančný príspevok z výzvy „Dostupné bývanie s prvkami housing first" sa môžu uchádzať subjekty a organizácie, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb podľa zákona a pracujú s ľuďmi bez domova. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR s tým, že na túto pomoc je vyčlenených 5,65 milióna eur.

„Pred vypuknutím pandémie bol chudobou ohrozený skoro každý šiesty obyvateľ Slovenska. Koronakríza ešte viac zhoršila situáciu mnohých sociálne slabších skupín, ktoré teraz potrebujú našu výraznejšiu pomoc. Najnovšia výzva pomôže ľuďom zabezpečiť to najpodstatnejšie - strechu nad hlavou. Lebo domov je hlavným predpokladom na to, aby si ľudia mohli nájsť prácu, aby deti mohli vyrastať so svojimi rodičmi a boli úspešné v škole," vyhlásila Remišová.

People wear face coverings to try to curb the spread of coronavirus as they walk past a recently painted mural entitled
Neprehliadnite

Najbohatší ľudia sa z pandémie zotavili, chudobným to potrvá 10 rokov

Na pomoc v oblasti bývania pre ľudí ohrozených chudobou je vyčlenených 5,65 milióna eur, 3,8 milióna eur pôjde z Európskeho sociálneho fondu a zvyšok zo štátneho rozpočtu. O nenávratný finančný príspevok vo výške 20-tisíc až 400-tisíc eur sa budú môcť uchádzať občianske združenia, nadácie, neziskové organizácie, cirkevné organizácie a záujmové združenia právnických osôb, ktoré sú poskytovateľmi sociálnych služieb.

Z výzvy sa podporí široké spektrum aktivít, ktoré spája snaha získať strechu nad hlavou pre tých, čo ju nemajú. „Veľká časť týchto ľudí potrebuje napríklad odbornú právnu pomoc pri riešení ich dlhov alebo tiež pomoc pri evidencii na úradoch práce, ktorá je nevyhnutná na nárok na zdravotné poistenie," ozrejmila Remišová.

JB 20 Barcelona - Čašník s ochranným rúškom obsluhuje zákazníkov na letnej terase reštaurácie znovuotvorenej pre verejnosť v centre Barcelony 23. novembra 2020. Reštaurácie a bary sa v regióne Katalánska znovu otvorili po 40 dňoch nariadeného lockdownu pre pandémiu koronavírusu. FOTO TASR/AP 

A waiter attend customers on a reopened restaurant in Barcelona downtown, Spain, Monday, Nov. 23, 2020. Restaurants and bars in Barcelona and the surrounding Catalonia region of northeastern Spain are reop
Neprehliadnite

Pandémia je prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania

Financie z výzvy pôjdu aj na sociálne poradenstvo, sprevádzanie a zabývanie klientov, aj na vyhľadávanie vhodného bývania. Mimovládne organizácie podľa MIRRI môžu získať tiež príspevok pre týchto ľudí na nájomné (bez energií), komunitnú prácu v teréne či aktivity potrebné na sociálne začlenenie a ďalšie. Zároveň môžu byť v rámci oprávnených výdavkov podporené mzdy sociálnych pracovníkov, psychológov, asistentov bývania, supervízorov a pracovníkov pre bytové otázky.

Výzvu, ktorú odsúhlasil Centrálny koordinačný orgán MIRRI a podpísala vicepremiérka Remišová, v najbližších týždňoch vyhlási Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

MIRRI zároveň poukázalo na to, že podľa údajov Štatistického úradu SR žilo na Slovensku v roku 2019 v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia približne 877-tisíc ľudí, čo je vyše 16 percent obyvateľov. Znamená to, že ich ohrozoval minimálne jeden z troch prejavov chudoby - nízky príjem, neschopnosť dovoliť si tovary a služby nevyhnutné pre normálny život alebo veľmi nízka pracovná intenzita.