Digitálne platformy budú mať novú povinnosť. Uber, Booking, Airbnb či napríklad eBay musia od budúceho roka oznamovať finančnej správe informácie o predávajúcich a ich príjmoch v e-shopoch a aplikáciách, píše Denník N.

V pripomienkovom konaní

Povinnosť vzniká novelou zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní. Zatiaľ je v pripomienkovom konaní. Táto zmena sa príjma na základe smerníc Európskej únie.

Príjem z predaja tovaru a služieb cez digitálne platformy zostával často nepriznaný a nezdanený, preto sa Rada EÚ rozhodla v marci 2021 prijať novú smernicu, aby členské štáty nestrácali príjem z daní.

Na Slovensku pôsobiace platformy musia finančnej správe raz ročne do 31. januára podať informácie o predávajúcich, tiež o ich príjmoch. Táto povinnosť by sa mohla týkať približne 50 subjektov, avšak viac ako tisícky podnikateľov, ktorý tovar a služby predávajú online.

Za nesplnenie povinnosti hrozí od daňového úradu pokuta do 3 000 eur. „Na „neusadených oznamujúcich prevádzkovateľov platformy“ sa vzťahujú registračné povinnosti na našom daňovom úrade. Žiadosť o registráciu sa podáva elektronicky Daňovému úradu Bratislava, a to „bezodkladne po začatí vykonávania činností prevádzkovateľa platformy“,“ uvádza Denník N.

Hrozí niekoľko tisícová pokuta

Za nezaregistrovanie hrozí pokuta až do výšky 5 000 eur, za nesplnenie znamovacích povinností až 10 000 eur. Pokuta môže byť udelená opakovane.

Finančné správy iných krajín si informácie budú vymieňať. „Takto získané informácie by mali pomôcť finančnej správe monitorovať príjmy predávajúcich z predaja tovaru a poskytovania služieb prostredníctvom digitálnych platforiem. To by malo zlepšiť výber daní z transakcií cez tieto platformy,“ vysvetľuje pre denník daňová poradkyňa Mária Sameková.

Povinnosť sa bude týkať digitálnych platforiem v oblasti prenájmu nehnuteľností, poskytovania ubytovacích služieb, rôznych osobných služieb, predaja tovaru a prenájmu dopravy.

Slováci môžu naraziť

Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Iness Róbert Chovanculiak si myslí, že na Slovensku môžeme naraziť na možnosti verejnej správy.

„Máme veľmi zlé skúsenosti s vytváraním informačných systémov, ktoré nielenže sú spravidla predražené a s obmedzenou funkčnosťou, no navyše ich zneužívajú politici a úradníci na ich súkromné ciele,“ povedal pre Denník N.

Poukázal aj na iné problémy. „V návrhu zákona nie sú žiadne limity, pri ktorých nebudú platformy povinné zverejňovať dáta. Aj na Slovensku máme množstvo lokálnych menších platforiem, pre ktoré môže byť relatívne nákladné a zložité reportovať množstvo údajov daňovému úradu.“

Ako, informuje denník, novela je podľa Chovanculiaka prísnejšia na platformy, než je na samotné daňové úrady. „Jediný limit je zavedený na samotných predávajúcich vo výške tržieb do 2 000 eur ročne. Pritom podľa daňových zákonov fyzickej osobe nevzniká povinnosť podávať daňové priznanie do príjmov vo výške 2 255 eur.“

Ďalšie dôležité správy

Na snímke tlačivá používané pri výbere daní.
Neprehliadnite

Platí viacero zmien v oblasti daní, Matovičovo ministerstvo priblížilo najdôležitejšie