Chaotické scény z kábulského letiska, na ktoré prišli tisíce ľudí v nádeji, že sa im podarí utiecť z Afganistanu, sú hanbou pre Západ. V utorok to v Berlíne povedal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, informovali nemecké médiá.

„Zábery dokumentujúce zúfalstvo (miestnych ľudí) na letisku v Kábule sú pre politický Západ zahanbujúce,“ vyhlásil Steinmeier. Situáciu po ovládnutí krajiny militantným hnutím Taliban označil za „ľudskú tragédiu, za ktorú sme spoluzodpovední, a zlom v politike, ktorý nami otrasie a zmení svet,“ cituje hlavu štátu denník Der Tagesspiegel.

„Nemecko musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby dostalo do bezpečia našich krajanov a všetkých Afgancov a Afganky, ktorí im mnoho rokov pomáhali,“ zdôraznil Steinmeier. Vyzval na poskytnutie pomoci pre tých, „ktorým hrozí násilie alebo smrť vrátane mnohých odvážnych žien“.

Steinmeier sa tiež vyslovil za zásadnú diskusiu o zahraničnej politike Nemecka. „Neúspech nášho dlhoročného úsilia vybudovať v Afganistane stabilnú a udržateľnú spoločnosť vyvoláva zásadné otázky o minulosti a budúcnosti našej zahraničnej politiky a vojenskej angažovanosti - trpké otázky, na ktoré musíme odpovedať úprimne a dôkladne, nie rýchlo.“ Rýchly rozpad afganskej vlády a jej bezpečnostných zložiek, ako aj prevzatie moci Talibanom bez odporu, „bude dlho vrhať tieň (na Afganistan)“, uviedol.

medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule
Zdroj: TASR/AP

Počas 20-ročnej misie NATO vedenej Spojenými štátmi slúžilo v Afganistane dovedna 150-tisíc nemeckých vojakov - po USA išlo o najpočetnejší kontingent. Posledných príslušníkov ozbrojených síl stiahol Berlín z Afganistanu koncom júna.

Nemecko v súvislosti s prevzatím moci Talibanom v Afganistane pozastavuje rozvojovú pomoc pre túto blízkovýchodnú krajinu. Oznámil to v utorok (17. 8.) minister pre hospodársku spoluprácu a rozvoj Gerd Müller, informujú agentúry DPA a AFP.

„Štátna spolupráca, čo sa týka rozvoja, je pozastavená na neurčito,“ povedal Müller v rozhovore pre noviny Rheinische Post. Zo sumy 250 miliónov eur vyčlenených pre Afganistan na tento rok zatiaľ neboli vyplatené nijaké prostriedky, priblížil. Poznamenal však, že medzičasom došlo už k prerozdeleniu financií z iných zdrojov, určených napríklad na humanitárnu pomoc či policajný výcvik.

Prioritou je podľa ministra teraz evakuovať z krajiny okrem nemeckých aj všetkých členov spolupracujúcich miestnych humanitárnych a mimovládnych organizácií, ktorí chcú krajinu opustiť. „Pokúsime sa to čo najskôr zrealizovať v rámci evakuačných letov (nemeckej) armády,“ citoval jeho vyjadrenie denník Die Süddeutsche Zeitung. Okrem toho hľadajú i iné spôsoby evakuácie, dodal.

Minister vnútra Horst Seehofer podľa Müllerových slov prisľúbil, že spomenutý humanitárny personál dostane v Nemecku víza. Seehofer podľa svojich vyjadrení v Spolkovom sneme počíta s tým, že z Afganistanu utečie 300-tisíc až päť miliónov ľudí, uvádza agentúra DPA.

WA 15 archív Dallas - Na archívnej snímke z 11. júla 2021 americký exprezident Donald Trump vystupuje na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) v Dallase. Americké ministerstvo spravodlivosti v piatok 30. júla 2021 nariadilo Federálnej daňovej správe (IRS), aby daňové priznania bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa odovzdala výboru Snemovne reprezentantov pre finančnú legislatívu. FOTO TASR/AP 

 
FILE - In this July 11, 2021, file photo former president Donald Trump speaks at the C
Neprehliadnite

Trump: Afganistan je historická porážka, dajte Bidena už preč