Najviac diskriminovanými na dôchodkoch sú ženy, ktoré vychovali deti. Uviedol to v relácii RTVS Sobotné dialógy minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a podpredseda hnutia Sme rodina Milan Krajniak v diskusii s nezaradeným poslancom Národnej rady SR a predsedom mimoparlamentnej strany Hlas-SD Petrom Pellegrinim.

„Čím viac detí vychovali, ktoré dnes platia odvody do sociálneho systému a platia dôchodky všetkých, tak o to majú nižší dôchodok. A toto je vec, ktorú treba, keď sa bavíme o dôchodkovej reforme, zohľadniť, aby sme aspoň čiastočne túto diskrimináciu odstránili,“ zdôraznil k tzv. rodičovskému bonusu minister práce.

Istota pre manuálne pracujúcich

„Už dnes sa nám podarilo nájsť zdroje, že celkovo môže byť dôchodková reforma taká, že prinesie ľuďom vyššie peniaze a vyššie výnosy na dôchodkoch. Prinesie takú vec, aby najmä tí manuálne pracujúci mali istotu, že po štyridsiatich odpracovaných rokoch budú môcť odísť na penziu,“ vyhlásil Krajniak.

Pellegrini pripomenul, že sa definitívne ruší strop odchodu do dôchodku. „To pán minister Krajniak dosiahol, hoci pred voľbami za strop v ústavnom zákone hlasoval, tak ho po voľbách navrhol zrušiť a aj ho zrušil,“ poznamenal.


pôvodný súbor:SOCIALNA POISTOVNA-3.jpg
Neprehliadnite

Tento boj o dôchodky je trochu iný ako býva zvyčajne

Podľa neho treba ľuďom povedať, že ak by išli po štyridsiatich odpracovaných rokoch do dôchodku, čo bude ešte ďaleko od stredného veku dožitia, tak z takého dôchodku môžu akurát tak živoriť. Takýto dôchodok bude podľa Pellegriniho vlastne „o veľa, veľa percent“ krátený predčasný dôchodok.

Reforma mení výpočet dôchodkov

Upozornil, že sa reformou mení aj výpočet dôchodkov. „Ak by ten výpočet dôchodku, ktorý je dnes v zákone, začal platiť, tak v tomto roku bude mať každý dôchodca vymeraný o 32 eur mesačne menší dôchodok, ako ho má dnes,“ podčiarkol Pellegrini.

Myšlienka rodičovského bonusu by sa podľa šéfa Hlasu-SD negatívne dotkla nielen rodičov, ktorí majú deti v zahraničí, ale aj rodičov ťažko postihnutých detí, ktoré nikdy nepracovali a nikdy pracovať nebudú, lebo nemôžu.

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) prichádza na 21. schôdzuvlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Zmena dôchodkového systému bude podrobená koaličným dohodám, tvrdí premiér

„Je aj veľa bezdetných seniorov, ktorí poctivo pracovali pre tento štát, hoci nemohli mať deti, alebo sa aj sami rozhodli ich nemať. Tých dokopy s rodičmi s ťažko postihnutými deťmi je ich skoro 500 000, teda tretina našich seniorov,“ poznamenal Pellegrini. Z rodičovského bonusu budú podľa neho benefitovať len tí, ktorí majú dobre zarábajúce deti.

Kde je spravodlivosť?

Pellegrini upozornil, že dieťa, ktoré bude posielať peniaze svojim rodičom, bude mať po rokoch taký istý dôchodok ako to, čo možno už rodičov nemá a platí „to isté“ do Sociálnej poisťovne. „Neviem, kde je tu spravodlivosť,“ povedal.

Podľa Krajniaka rodičovský bonus nemá zvýhodniť tých, ktorí vychovali deti. „My len chceme, aby boli menej diskriminovaní, ako boli doteraz,“ doplnil minister práce. Ich pracujúce deti podľa neho platia dane a zabezpečujú funkčnosť štátu a dôchodkového systému.

Na fotke je Martin Višňovský, prezident Asociácie doplnkových dôchodkových spoločností.
Neprehliadnite

M. Višňovský: Krajniakova novela tretieho piliera diskriminuje DDS-ky

V pláne obnovy sa podľa Pellegriniho ministerstvo práce zaviazalo dôchodkovou reformou ušetriť štátu peniaze na dôchodkoch. „Zaviazali sme sa na najbližších 50 rokov, do roku 2070, stabilizovať dôchodkový systém. Garantujem, čo možno skontrolovať, že každý rok na vyplácanie dôchodkov pôjde viac a viac peňazí,“ oponoval Krajniak.

Pomoc pre gastro

Situáciu v gastro sektore vidí Pellegrini „veľmi zle“. „Hlas-SD už pre niekoľkými mesiacmi navrhol, aby sa gastru pomohlo dočasným znížením DPH na jeden rok na 5 percent, čo koalícia zmietla zo stola. Mám obavy, že pri prijatí všetkých protipandemických opatrení príde k zníženiu počtu zákazníkov a gastro bude krvácať už po druhýkrát,“ doplnil.

Milan Krajniak
Neprehliadnite

Gastropodnikom hrozí exekúcia, Krajniak plánuje znovu odkladať odvody

„Od 1. októbra sme spustili pomoc na vytvorenie nových 14 000 pracovných miest, kde sa môžu aj predstavitelia z gastro sektora uchádzať o podporu v troch kategóriách. Vyčlenili sme na to viac ako 52 miliónov eur. Aj pracovné miesta v oblasti gastra môžu byť z tejto pomoci podporené,“ dodal Krajniak.