Pobrexitová obchodná dohoda, na ktorej sa vo štvrtok dohodli predstavitelia Európskej únie a Británie, bude prospešná pre obe strany. Prosperita v Británii prispeje k vzniku pracovných miest a hospodárskemu rozvoju aj na celom európskom kontinente. Vyhlásil to na tlačovej konferencii v Londýne britský premiér Boris Johnson, ktorého citovala agentúra AFP. Nemecká kancelárka Angela Merkelová nazvala podľa agentúry DPA dohodu „historickou".

JB 30 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová prichádza na summit EÚ v sídle EÚ v Bruseli 10. decembra 2020. Lídri viacerých členských krajín vrátane Maďarska a Poľska sa vo štvrtok vyjadrili optimisticky ohľadom možného dosiahnutia dohody o odblokovaní sedemročného rozpočtu EÚ na ich aktuálnom summite v Bruseli. FOTO TASR/AP  

European Commission President Ursula von der Leyen arrives for an EU summit at the European Council building in Brussels, Thursday, Dec. 10, 2020
Neprehliadnite

Dohoda s Britániou je spravodlivá a vyvážená, vyhlásila Ursula von der Leyen

„Dohoda predstavuje základ pre novú kapitolu v našich vzťahoch," povedala kancelárka. Zdôraznila, že Británia ostane dôležitým partnerom EÚ a Nemecka aj v ďalšom období.

Dosiahnutie dohody privítal aj francúzsky prezident Emmanuel Marcon. „Európska jednota a vytrvalosť sa vyplatili," napísal na sociálnej sieti Twitter.

„Dohoda so Spojeným kráľovstvom má zásadný význam pri ochrane našich občanov, rybárov a producentov," uviedol Marcon.

Charles Michel
Neprehliadnite

Michel a Sassoli privítali dohodu EÚ s Britániou, Európsky parlament ju odobrí až v novom roku

Dohoda umožní po 31. decembri 2020 obchod bez ciel a kvót rovnako ako spoluprácu v oblastiach od bezpečnosti po letectvo. Finálny dokument, ktorý má okolo 2-tisíc strán, potom ešte budú musieť schváliť britský premiér Johnson, vlády členských štátov EÚ, rovnako ako parlamenty na oboch stranách.