V ankete TREND Barometer sme sa pýtali respondentov, či pociťujjú spomaľovanie domácej alebo zahraničnej ekonomiky. Elektronicky hlasovalo medzi stredou 16. novembra 2022 a pondelkom 21. novembra 2022 celkovo 51 vybraných osobností slovenskej ekonomiky.

Pozrite si výsledky ankety a odpovede:

55 % Áno, ekonomika sa mierne zhoršuje

Kristína  Čambalová, Managing Director , Kharisma
V B2C na eshopoch cítiť poklesy. Napr. pri nábytku.

Ján Majerský, managing director, Proma
Rovnako ako v zahraničí, tak aj doma pociťujeme spomaľovanie ekonomiky. Ak sa vplyvy energetickej krízy a inflácie nezmiernia, spomalenie ekonomiky pocítime ešte výraznejšie.

Martin Urban, generálny riaditeľ, Jungheinrich
Naši zákazníci podnikajú najmä v oblastiach logistika, priemysel a obchod. Pokles trhu pozorujeme najmä v segmente priemyselná výroba a automotive, čo zrejme súvisí so spomaľovaním priemyslu v Európe.

Martin Šmigura, investičný riaditeľ, WOOD & Company
Keďže na Slovensku podnikáme v defenzívnych sektoroch (odpady, zdravotnícke potreby, farmaceutický priemysel a komerčné reality), spomalenie ekonomiky sa nás dotkne skôr nepriamo. Rozhodujúci bude budúci rok, keď sa rastúce náklady na energie prejavia v spotrebe obyvateľstva. Ak by významne poklesla, môže to negatívne ovplyvniť tržby všetkých segmentov.

Peter Dostál, predseda dozornej rady, Aliter Technologies, a.s., Bratislava
Dopyt je stále relatívne vysoký, ale aj ceny vstupov zostávajú vysoké a dodacie lehoty sa stále nevrátili do normálu a to má zákonite dopad na spomaľovanie ekonomiky.

Martin Melišek, CFO, Softec
Čísla už dlhšie ukazujú spomaľovanie ekonomiky, ale skutočné úsporné opatrenia a zhoršovanie ekonomiky vidím až v posledných mesiacoch. Až doteraz to bol skôr boj s infláciou a cenami energií, ktoré sa týkali len niektorých energeticky náročných podnikov.

Robert  Balheim, partner, Expense Reduction Analysts
Áno, v súčasnosti pri obchodných stretnutiach často registrujem neistú informáciu o budúcich objednávkach či tržbách takmer z každej oblasti podnikania.

Juraj Vozár, výkonný riaditeľ, Biomin, a.s, Cífer
Zásadanú zmenu prinesie až budúci rok, kedy v plnej miere dopadne na našu ekonomiku zvýšenie cien regulovaných energií a tým sa výrazne oslabí pilier domácej spotreby. Spolu s inflačnou špirálou vytvoria fundament pre manifestné ekonomické korekcie.

Andrej Révay, prezident, Slovenská asociácia podnikových finančníkov

Anna Hudáková, business & HR consultant

Anton Šnegoň, konateľ, Battal

Attila Danko, konateľ, IBG International Battery Group, s.r.o., Pezinok

Branislav Rentka, CEO, m:zone, s.r.o., Vráble

Drahoslava Kovárová, konateľka, VerbaLex, s.r.o., Bratislava

Elena Kráľovenská, konateľka, Keis Media, s.r.o., Bratislava

Ján Majerský, managing director, Proma

Jaroslav Šedivý, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva, Danfoss Power Solutions, a.s.

Marcel Vrátný, generálny riaditeľ  MH Teplárenský holding

Martin Guttman, managing director, Tuli.sk

Miloš Vašek, generálny riaditeľ, Dexis Slovakia, s.r.o., Vráble

Stanislav Kučírek, predseda, Slovensko-poľská obchodná komora

Štefan Mácsadi, predseda, COOP Jednota Nové Zámky

18 % Výrazne, situácia sa v posledných mesiacoch zhoršila

Ivan Hronec, CEO, Film Europe Media Company
V odvetví festivalového filmu presúvame dôraz našich aktivít a investícií do vlastných butikových kinokaviarní, online priestoru a eventov, pretože tradičné formy distribúcie pracujú na 60 %. Čo neklesá, ale ani nestúpa, je prekvapivo stále klasická lineárna televízia.

Karol Ponesz, country manager Slovakia, Mattoni 1873
V našej spoločnosti, resp. v sektore nealko nápojov pociťujeme pokles dopytu už pomerne dávno. Ešte pred covidom-19 sa ukazovali prvé znaky ekonomickej krízy (na to sa často zabúda). Počas pandémie sa kríza prehĺbila a dnes cítime zatiaľ najväčší prepad.

Miroslav Očenáš, CEO & Founder, Kvety.sk
Pokles vidím na všetkých úrovniach, čo je dobre, keďže inflácia bola živená predovšetkým nerealistickým rastom "do nekonečna". Teraz očakávam, že sa situácia stabilizuje s normalizáciou cien.

Milín Kaňuščák, konateľ, Kami Profit, s.r.o., Bratislava
Pociťujeme stratu záujmov o investície. Dramatické zvyšovanie úrokov u našich susedov v kombinácii s infláciou tam prakticky zrušilo rezidenčnú bytovú výstavbu. U nás sa situácia ochladzuje a záujem klesá lebo ide o dramaticky nárast cien nehnuteľností.

Ivan Harant, konateľ, MIP, s.r.o.

10 % Vôbec, dopyt po našich produktoch a službách rastie

Michal Hrabovec, prezident, Anasoft
Zatiaľ nepociťujeme žiadne spomalenie, ale dôsledky energetickej krízy a vojny na Ukrajine sa pravdepodobne ešte len začnú naplno prejavovať.

Miroslav Kunsch, generálny riaditeľ, IPESOFT spol. s r.o.
Viditeľné spomalenie ekonomiky je potrebné očakávať s nástupom budúceho roku, keď sa naplno prejavia efekty zvýšenia cien energií aj u regulovaných subjektov. Kumulatívna spotreba elektickej energie, ktorá je istým indikátorom ekonomickej aktivity, klesla v SR za prvých deväť mesiacov tohto roka o 14,5 % a dosiahla 19,4 TWh v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka 22,7 TWh. V poklese sa odráža odstavenie resp. zásadná redukcia výroby viacerých výrobných podnikov s energeticky náročnou výrobou - Slovalco, OFZ ... a je predpoklad,  že ďalšie podniky budú nasledovať. Obávam sa že ideme do ekonomicky veľmi tažkého obdobia.

Pavel Nechala, advokát, Nechala and partners, s.r.o.
Právne služby sú z tohto pohľadu špecifické. Rovnako ako korona kríza priniesla rozmach IT riešení a ich nasadzovanie, tak ekonomická kríza vytvára dopyt v iných odvetviach právnych služieb.

Dennis Fino, CEO, Barney Studio
Naše odvetvie, hoci je pri škrtoch nákladov jedným z prvých, ktoré ide "na odstrel", má aktuálne dobu, ktorá mu praje. Každý chce byť lepší ako ten druhý, a preto, našťastie, v komunikácii a kreatíve, je práce stále dosť.

10 % Neviem/nevyjadrujem sa/iné

Ivan Paule, partner, TPA Audit
Zatiaľ necítime, ale počítame s tým v blízkej budúcnosti.

Jaroslav Mervart, riaditeľ, Chemosvit
Situácia je síce zatiaľ pomerne stabilná, ale ako na Slovensku, tak aj v zahraničí sa očakáva ochladenie ekonomiky (až recesia) už v 1. kvartáli 2023. Okrem pokračujúcej inflácie - najmä kvôli rastu cien energií, je problémom aj neistota a málo predvídateľné podnikateľské prostredie. To vedie domácnosti aj firmy k opatrnosti, šetreniu, znižovaniu nákladov, obmedzeniu rozvojových aktivít a podobne.

Martin Mittner, Country Manager, Nestlé Slovensko
Áno, pociťujeme spomaľovanie, avšak podstatne menej, ako sme sa obávali.

Adriana Škriniarová, spoluzakladateľka Agapé Senior Park
Áno aj nie. V súkromnom živote to pociťuje každý, rastúcim cenám a inflácii sa vyhnúť nedá a vo vzduchu cítiť očakávanie z blížiaceho sa náročného roka 2023. V podnikaní je to zatiaľ stabilné, tu zhoršovanie prostredia pociťujeme menej. Aj my však máme obavy z energetickej krízy a netrpezlivo čakáme, ako sa k rastúcim cenám energií postaví štát.

7 % Nie, ekonomika ostáva silná

Martin Kultan, generálny riaditeľ, Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s.
Naše podnikanie je závislé najmä od rastu nominálnych miezd a od zamestnanosti. A v oboch kategóriách to zatiaľ nevyzerá zle.

Marek Polic, garant projektov, KROS a.s.
Momentálne nepociťujeme spomaľovanie ekonomiky, ale rastú obavy podnikateľov. To má dopad, že udržať rast v predaji je čím ďalej ťažšie. Sme vo fáze veľmi nestabilného obdobia a to nepomáha nikomu.

Stanislav Verešvársky, managing director a výkonný riaditeľ, DanubiaTel, a.s.
Čo ma teší a príjemne prekvapuje. Ale som v hodnoteniach opatrný, veľa javov v ekonomike - nárast cien tovarov, nárast energií, regulačné obmedzenia, vojna na Ukrajine... - predstavujú faktory, ktoré môžu spomalenie spôsobiť.