Bývalý minister dopravy a predtým financií z vlád Roberta Fica vymenil svoj bratislavský domov za zahraničnú adresu. V súčasnosti žije vo francúzskom meste Cannes, potvrdili TRENDU dva od seba nezávislé zdroje. Jeden z nich je z bezprostrednej blízkosti bývalého politika. 

Na Slovensku sa tak J. Počiatek trvalo nezdržiava, hoci do Bratislavy stále chodí a v hlavnom meste aj ďalších lokalitách má naďalej rozbehnutých niekoľko biznisových projektov. 

Domov na Riviére

Cannes je 75-tisícové mesto na Francúzskej Riviére. Známe je hlavne ako každoročné dejisko prestížneho festivalu filmu a reklamy. 

Azúrové pobrežie bolo vždy obľúbenou destináciou J. Počiatka. V júli 2017 rozprával denníku Plus Jeden deň o tom, ako trávi dovolenku aj s celou rodinou práve v Cannes. Len kúsok odtiaľ je Monako, kde v roku 2008 debatoval na jachte s predstaviteľmi J&T – tri dni pred zmenou centrálnej parity koruny pred vstupom Slovenska do eurozóny.

TREND hovoril s dvomi zdrojmi, ktoré tvrdia, že J. Počiatek po odchode z politiky býva v Cannes. „Veľké nákladné auto odvážalo z jeho vily na Slavíne nábytok, krabice a vrecia s oblečením. Všetko to odviezli do Francúzska, kde má vilu, ktorú si aj zariaďoval,“ povedal jeden z nich. 

Počiatek nežije na Slovensku, zabýval sa v zahraničnej vile

Ďalší bývalý Počiatkov kolega zo Smeru potvrdzuje, že exminister trávi väčšinu času v zahraničí. „Viem len to, že žije v Cannes, ale už som o ňom dlho nepočul,“ reagoval. 

Bývalý predstaviteľ Smeru otázky o svojom aktuálnom bývaní nekomentoval. Dostal ich pritom v rovnakom e-maile ako tie k téme zverejnenej nahrávky jeho rozhovoru s D. Trnkom.

K otázkam o svojej súčasnej adrese sa J. Počiatek vôbec nevyjadril ani po opakovanom dopyte. Telefón dlhodobo nezdvíha. 

K téme kauzy Tipos vs. Lemikon, o ktorej na videu hovoril s D. Trnkom poslal TRENDU vyjadrenie, v ktorom nepoprel autenticitu nahrávky.

„Od generálneho prokurátora som chcel len to, aby verejnosti zrozumiteľne vysvetlil, že až zmenou zákona nadobudol novú kľúčovú právomoc a jasne povedal, že predtým jeho mimoriadne dovolanie nemalo odkladný účinok na právoplatný a vykonateľný rozsudok,“ napísal J. Počiatek.

Nehnuteľnosti vlastní aj pod Tatrami

Bývalý minister financií na nahrávke z roku 2009 živo debatuje s vtedajším generálnym prokurátorom. S. D. Trnkom rozoberajú spôsob, ako mediálne zvládnuť spomínanú kauzu, kde sa J. Počiatek expresne rýchlo postaral o to, aby cyperská schránka dostala 13 miliónov eur.

Zároveň sa obaja verejní činitelia výborne zabávajú na spôsobe, ako Ján Slota „oholil“ Roberta Fica na pochybnom predaji emisií firme Interblue Group.

TRENDU sa nepodarilo overiť presnú adresu Počiatkovej vily v Cannes respektíve jej hodnotu na trhu. Nie je ani jasné, či ju má vo svojom majetku. 

V Bratislave patrí bývalému ministrovi Smeru viacero nehnuteľností. V roku 2002 získal J. Počiatek pozemky na Slavíne na Mišíkovej ulici, kde o pár neskôr dostaval svoju vilu. Nehnuteľnosť je napísaná na neho.

Počiatek nežije na Slovensku, zabýval sa v zahraničnej vile

Okrem vily na Slavíne vlastní aj byt v komplexe Bonaparte, ktorého developerom bol daňový podvodník Ladislav Bašternák a kde donedávna býval aj expremiér R. Fico, ktorý si byt prenajímal priamo od odsúdeného podnikateľa. J. Počiatek má byt v Bonaparte napísaný na seba s manželkou. 

Exminister financií vlastní v Bratislave aj nebytový priestor a garáž v rezidenčnom dome na Martinengovej ulici Kúpna zmluva je z roku 2005. Podľa dostupných informáciu mu patrí aj niekoľko skladov v hlavnom meste.

Na Donovaloch vlastní J. Počiatek s manželkou luxusnú chatu, ktorá priamo susedí s takmer identickou patriacou Ladislavovi Bašternákovi. Odsúdený podnikateľ ju prepísal na manželku. Chaty Počiatkovcov a Bašternákovcov majú dokonca spoločný vstup na pozemky.

V lyžiarskom stredisku na Donovaloch sa nachádza aj moderný gastro podnik Donovalský pivovar. Podľa zdrojov TRENDU patrí do portfólia J. Počiatka s Robertom Kaliňákom, bývalým ministrom vnútra.

Počiatek nežije na Slovensku, zabýval sa v zahraničnej vile

 

Vo vlastníckej štruktúre podniku sa však oficiálne ani jeden nenachádza. Vypchatý ľadový medveď či motorka na stene pripomínajú extravaganciu bývalých ministrov.

Obaja spolu v oblasti gastra prevádzkovali aj sieť prevádzok Steam & Coffee a podnikali v ďalších oblastiach. Týždenník Plus 7 dní vlani napísal, že sa majú spoločne zaujímať aj o výstavbu hotela v Dubaji. 

Ako zbohatol

Celý súčasný Počiatkov biznis nie je ľahké odkryť, v obchodnom registri je dnes už naňho napísaná len firma FoRest, v ktorej figuruje s R. Kaliňákom.

Spoločnosť za minulý rok dosiahla zisk len o niečo viac ako sedem tisíc eur. Účtovníctvo jej, rovnako ako kontroverznej IT firme Anext spájanej s J. Počiatkom, robil Branislav Kušík.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa