Dodávky ruského plynu cez plynovod Jamal smerom na západ sa dnes zastavili, vyplýva z dát prevádzkovateľa plynovodnej siete, spoločnosti Gascade. Plynovod vedie cez územie Poľska, ktoré uviedlo, že stále dostáva množstvo suroviny zodpovedajúcej zmluve s Ruskom. 

Agentúra Interfax informovala, že tok plynu bol presmerovaný opačným smerom - zo západu na východ. Príčiny nie sú jasné. Ako dlho tento stav potrvá, sa zatiaľ nevie, poznamenala agentúra Reuters. Nikto z ruskej, štátom ovládanej spoločnosti Gazprom sa k veci zatiaľ nevyjadril.

Podľa hovorcu poľskej štátnej plynárenskej spoločnosti PGNiG je množstvo plynu výrazne nižšie ako obvykle, ale Poľsko ho stále dostáva zazmluvnené množstvo.

Gazprom obvinenia odmieta

Dodávky plynu z Ruska sa ostro sledujú v situácii, keď ceny tejto suroviny v Európe strmo vzrástli. Na vine je viac faktorov, najmä ale vyšší dopyt po pandémii a nízke zásoby. Niektorí kritici tvrdia, že Gazpromu táto situácia vyhovuje a že sa tak snaží tlačiť na rýchle schválenie plynovodu Nord Stream 2, ktorý už je hotový, a ktorý bude privádzať plyn z Ruska po dne Baltského mora do Nemecka. Gazprom také obvinenia odmieta.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) a niektorí europoslanci obviňujú Gazprom, že nerobí dosť pre zvýšenie dodávok do Európy. Ruský plynárenský gigant však tvrdí, že vždy dodržiava svoje zmluvné záväzky, čo potvrdzujú aj jeho odberatelia v južnej a západnej Európe. Tí si žiadne dodatočné dodávky plynu v čase najvyššieho rastu cien od Gazpromu neobjednali, ukázal októbrový prieskum agentúry Reuters.

Ruské dodávky plynu nestačia na rýchle doplnenie prázdnych európskych zásobníkov. Dôvodom je rastúci dopyt priamo v Rusku a obmedzenie dodávok cez Ukrajinu.
Neprehliadnite

Gazprom a Európa: Komplikované, ale nevyhnutné partnerstvo

Plynovod Jamal privádza ruský plyn cez bieloruské a poľské územie do Nemecka. Jeho kapacita je až 33 miliárd metrov kubických ročne. Vlani vypršala platnosť zmluvy medzi Ruskom a Poľskom týkajúcej sa tranzitu suroviny, ale Gazprom si môže objednávať prepravnú kapacitu v aukciách.

Vysoký nárast ceny plynu

Cena zemného plynu pre európsky trh na začiatku októbra skokovo vzrástla, za dva dni skoro o 60 percent nad 160 eur za megawatthodinu (MWh). Potom sa začala znižovať, oproti minulému roku je ale stále veľmi vysoká.

Kontrakt na dodanie plynu v decembri sa v piatok popoludní pohyboval okolo 66,10 eura za MWh, ukazujú dáta pre virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je určujúci pre ceny na európskom trhu. Pred rokom sa cena pohybovala okolo 15 eur za MWh.

V reakcii na súčasný rýchly rast cien energií Európska komisia (EK) tento týždeň oznámila, že preverí výhody a riziká spoločných nákupov plynu, čo podporuje časť krajín dvadsaťsedmičky. EÚ by mohla plyn v čase nízkych cien nakupovať a skladovať pre neskoršie využitie. V súčasnej dobe ale medzi štátmi EÚ nepanuje jednotný postoj, ako si s vysokými cenami energií poradiť.

V polovici tohto týždňa ceny plynu aj elektriny v Európe začali klesať. Ruský prezident Vladimír Putin totiž Gazpromu nariadil začať čerpať plyn do európskych zásobníkov, akonáhle naplní zásobníky v Rusku. To by podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera mohlo byť po prvom novembrovom týždni.

JB 10 Novo-Ogarjovo - Ruský prezident Vladimir Putin sa prostredníctvom videolinku zúčastňuje na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v jeho rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 27. októbra 2021. Mjanmarská vojenská vláda bojkotovala v utorok summit Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) po tom, čo veliteľovi junty Min Aun Hlainovi zakázal účasť. Ako píše agentúra AFP, vojenský režim tak ešte prehĺbil svoju izoláciu od zvyšku regiónu, ktorá sa začala, keď pred deviatimi mesiac
Neprehliadnite

Putin nariadil Gazpromu, aby od novembra zvýšil dodávky plynu do Európy