Plynovod Jamal, jedna z kľúčových trás na dodávku ruského plynu do západnej Európy, pokračuje v nedeľu v reverznom režime. Plyn tak prúdi opačným smerom, zo západu na východ, a to už 13. deň v rade. Poukázali na to najnovšie údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade.

Objem plynu mierne vzrástol

Ako uviedol Gascade, podľa údajov z meracej stanice Mallnow na poľsko-nemeckej hranici prúdil plyn v nedeľu cez Jamal z Nemecka do Poľska v hodinovom objeme takmer 5,4 milióna kilowatthodín. Objem prepravovaného plynu tak mierne vzrástol, keďže v sobotu (1. január) hodinový objem dosahoval približne 5,2 milióna kilowatthodín.

Problém s certifikáciou Severného prúdu 2 tlačí európske ceny plynu nahor
Neprehliadnite

Plynovod Jamal stále funguje v reverznom režime, Putin poukazuje na nemeckých dovozcov

Práve v prvý deň roka sa jeho objem výrazne zvýšil. V posledných dňoch roka 2021 prúdil plyn cez Jamal zo západu na východ v hodinovom objeme zhruba 1,2 milióna kWh.

Požiadavky na vývoz sa neobjavili

Podľa výsledkov aukcie si ruská plynárenská spoločnosť Gazprom ani na nedeľu (2. január) nerezervovala tranzitné kapacity na vývoz plynu cez Jamal. Okrem toho, ako uviedla agentúra Reuters, požiadavky zo západu na dodávky plynu cez uzol Mallnow sa tentoraz neobjavili. Takýto dopyt zaregistrovali v piatok 31. decembra.

LNG carrier Grand Aniva at sunset on the roads of the port of Nakhodka. Far East of Russia. East (Japan) Sea. 31.03.2014
Neprehliadnite

Európske ceny plynu pokračujú v poklese šiesty deň po sebe