Termín na zavedenie spornej plynovej dane vláda stanovila na 1. október. O tomto spôsobe vysporiadania sa s nedostatkom dodávok energií a s vysokými nákladmi na získavanie energie z náhradných zdrojov sa však neustále diskutuje a zdá sa, že niektorí členovia nemeckej vlády majú náhradné riešenie. Týmto riešením má byť cenová brzda, inak povedané cenový strop.

Plynová daň by síce mohla pomôcť dovozcom plynu, vystavila by však tlaku samotných užívateľov – plyn by pre nich zdražel. Predbežná výška tejto dane bola stanovená na takmer dva a pol centu za kilowatthodinu. Aj samotný minister hospodárstva Robert Habeck sa k dani vyjadruje doposiaľ zdržanlivo, podľa vlastných slov totiž považuje za potrebné vyriešiť viaceré ústavnoprávne otázky. V konečnom dôsledku to totiž bude on, kto bude mať v tejto veci posledné slovo.

Lindnerov projekt

Hoci viacerí členovia vlády vidia účelné zabrzdenie cien ako prijateľnejšie riešenie, faktom zostáva, že toto opatrenie si bude vyžadovať financovanie, na ktoré sa stále hľadajú zdroje. Zástancom cenového stropu a jeho uprednostnenia pred plynovou daňou je aj spolkový minister financií Christian Lindner (SPD), ktorý je však vo svojom vyjadrení strohý, čo odôvodňuje potrebou poradiť sa s koaličnými partnermi.

Viacerí Lindnerovi kolegovia z SPD sú presvedčení o tom, že k zavedeniu plynovej dane napokon nedôjde. Tvrdia to svorne obaja predsedovia strany, či už Saskia Esken, ktorá sa okrem iného zasadzuje o zoštátnenie dodávateľov energií, alebo Lars Klingbeil. Ten zdôrazňuje, že vláda musí mať dostatok sebareflexie na to, aby vedela v prípade poopraviť svoje rozhodnutia. V každom prípade, obaja očakávajú, že o osude toľko diskutovanej dane sa rozhodne do konca týždňa.

Úverová brzda ako možný problém

Predsedníčka Zelených Ricarda Lang hovorí o tom, že cenový strop by mohol byť financovaný z prostriedkov rozpočtu. Prekážkou by mohla byť v nemeckom zákone zakotvená úverová brzda. Podľa tohto opatrenia by mali spolkové krajiny ako aj centrálne orgány udržiavať svoj rozpočet vyrovnaný bez toho, aby si brali pôžičky. Epidémia koronavírusu túto brzdu na niekoľko rokov pozastavila, avšak Lindner trvá na tom, aby sa tak znova neudialo, a to aj napriek vysokým cenám energií. Bojí sa totiž, že by to mohlo v budúcnosti výrazne zaťažiť jednotlivé všetky spolkové krajiny a zvýšiť dane.

Jadrové elektrárne ako riešenie?

Šéf parlamentnej frakcie FDP Christian Dürr tvrdí, že cenový strop bude svoj účel plniť najlepšie v kombinácii s rozšírením ponuky energií. To sa dá podľa jeho slov docieliť predĺžením fungovania atómových elektrární. Podľa predbežného plánu majú byť všetky odstavené ku koncu tohto roka, no dve z nich chce Habeck ponechať v pohotovosti ako záložné zdroje.

Dürrovi oponuje šéfka frakcie Zelených Britta Haβelmann – podľa nej ide o úplne rozdielne témy a aktuálnu situáciu môže vyriešiť len minister financií tým, že siahne hlbšie do vrecka.

Ďalšie dôležité správy

JB 19 Berlín - Nemecký vicekancelár a spolkový minister hospodárstva a člen Strany zelených Robert Habeck sedí v nemeckom spolkovom parlamente Bundestag počas debaty o ochrane eknonomiky a klímy v Berlíne 8. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Green Party member Robert Habeck, Federal Minister for the Economy and Climate Protection, sits in the Bundestag during the debate on the Economy and Climate Protection budge in Berlin, Germany, Thursday, Sept. 8, 2022. (Michael Kappeler/dpa via AP)
Neprehliadnite

Boj s energetickou krízou: Habeck chce zabrzdiť rast cien energií