Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov sa v súčasnosti pohybujú okolo 13 percent v neprospech nežnejšieho pohlavia. Európska únia to chce zmeniť, a preto v rámci českého predsedníctva členské krajiny dospeli k predbežnej dohode o pravidlách týkajúcich sa transparentnosti odmeňovania. Nový právny predpis EU má umožniť ženám presadzovať zásadu „rovnakej odmeny za rovnakú alebo rovnocennú prácu“.

Zamestnávatelia budú musieť okrem iného povinne uvádzať počiatočnú výšku mzdy alebo jej rozpätie ešte pred pracovným pohovorom. Na Slovensku už niečo podobné od roku 2018 platí. Ukazuje sa však, že zverejňovanie mzdy k rovnejším podmienkam nevedie, potvrdil pre české HN analytik pracovného trhu Tomáš Ervín Dombrovský z LMC. Slovenské firmy totiž často udávajú na začiatok nižšiu mzdu a ponechávajú si tak priestor na vyjednávanie.

Rozdiely v odmeňovaní sú na Slovensku podľa E. Dombrovského dokonca ešte väčšie. „Slovenské firmy uvádzajú výšky mzdy po svojom, napríklad zverejňujú na danú pozíciu základnú mzdu bez bonusov a výkonnej zložky. Podhodnocujú tak mzdovú hladinu, aby si otvorili vyjednávací priestor podľa seniority a podobne,“ vysvetľuje Dombrovský. Firmy tak síce plnia svoju povinnosť, ale ich ponuka nezodpovedá realite.

Len 3,4 percenta

Rastúca inflácia pritom spôsobila, že milióny Európanov majú hlbšie do peňaženiek. Len málo firiem sa však rozhodlo svojim zamestnancom prilepšiť. Podľa údajov francúzskej spoločnosti Figures plánuje len 3,4 percenta spoločností v Európe zosúladiť platy s infláciou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa