Platy v gastre a cestovnom ruchu rastú

Pomerne výrazne si v odmenách medzikvartálne polepšili tri mysteriózne sektory – cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. V tomto prípade je to vôbec po prvý raz, čo priemerná ponúkaná mzda v tomto sektore pokorila hranicu tisíc eur. Inzeráty na portáli Profesia ponúkali v priemere 1 005 eur v hrubom.

Mzdový výkyv vo všeobecnosti priniesol iba prvý kvartál 2021. Priemerná mzda, ktorú firmy uverejňovali do ponúk, predstavovala 1 276 eur v hrubom. Je to o 53 eur viac ako v súčasnosti. Túto situáciu spôsobila najmä odlišná štruktúra pracovných inzerátov. Počas prvého kvartálu platili na Slovensku opatrenia, ktoré ovplyvnili napríklad cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Počas tohto obdobia predstavovali inzeráty z tohto sektora iba 1,2 percenta z celej ponuky. V treťom kvartáli už podiel narástol na 5,1 percenta.

Katalin Papp Vargha, šéfka a zakladateľka čokoládovne Chocomaze, Komárno
Neprehliadnite

Kvalitná čokoláda sa roztápa na jazyku, lacná medzi prstami. Keď ju zlomíte, musí puknúť

Spomedzi štyridsiatich odvetví sa vo väčšine prípadov zvyšovali platy. Presne 30 sektorov eviduje oproti druhému kvartálu vyššie čísla garantovaných zárobkov.

Najvýraznejšie medzikvartálne zvýšenie platov zaznamenalo okrem hotelierstva a cestovného ruchu aj vodohospodárstvo a životné prostredie. Mzdy sa tu oproti predošlému obdobiu zvýšili o takmer desatinu na 1 294 eur. Platy v ponukách rástli výrazne tiež v textilnom a odevnom priemysle, umení či v prekladateľstve.

Tkáčove Od našich a Yeme sú partneri

Druhý novembrový deň sa po takmer piatich rokoch otvorila v Devíne pri Bratislave predajňa s potravinovým a nepotravinovým tovarom. Volá sa Od našich a majiteľom je finančník Patrik Tkáč.

Medializované informácie o tom, že do mestskej časti sa devínčanovi P. Tkáčovi nepodarilo pritiahnuť predajňu Yeme a preto si otvoril vlastný, navyše podobný projekt, vylúčil. „S pánom Varmužom sa poznám, vzájomne si fandíme a pomáhame si. V súčasnosti sme obchodní partneri. Štyri dni pred otvorením nám pomáhal plniť sklady, ja zas pomáham jemu. Aj u nás sa budú predávať produkty pod ich privátnou značkou Yeme,“ vysvetlil v reportážnom rozhovore P. Tkáč, šéf potravín Od našich s tým, že zákazník si bude môcť v Devíne kúpiť výrobky Yeme z čerstvého bufetu ale aj iné známe výrobky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa