Pred deviatimi mesiacmi, v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil Zeitenwende (bod zlomu)  pre nemeckú armádu a jej miesto vo svete. Odvtedy však ozbrojené sily nedostali takmer nič zo 100 miliárd eur, ktoré nemecký kancelár sľúbil poskytnúť navyše, píše denník The Financial Times.

Vyskytli sa prekážky

Parlamentný orgán, ktorý bol zriadený na jar s cieľom prideliť peniaze na programy modernizácie a reformy, sa stretol raz. Ministerstvo obrany mu nepredložilo žiadne návrhy na verejné obstarávanie. Jeho ďalšie zasadnutie sa neuskutoční skôr ako vo februári.

Opoziční zákonodarcovia a niektorí poprední bezpečnostní experti v krajine sa teraz začínajú pýtať, či je záväzok Nemecka zohrávať vedúcu úlohu v európskej obrane niečím viac než len rétorikou.

Scholz sa bráni

„Pán kancelár, porušujete svoj sľub daný parlamentu a najmä Bundeswehru," povedal v stredu ráno líder opozície Friedrich Merz, keď slovne zaútočil na Scholza v Bundestagu.

Merz poznamenal, že obranný rozpočet na rok 2023 sa na základe súčasných vládnych plánov zďaleka nezvýši, ale naopak, zníži o 300 miliónov. Tvrdil, že nedostatočná nemecká činnosť „vyvoláva značnú nedôveru" v NATO a v hlavných mestách spojencov.

Nemecko dlhodobo neplní svoj záväzok stanovený NATO, a to vynakladať na obranu dve percentá HDP.

„Je to dlhodobý plán, nie rýchle, hektické PR vyhlásenia," odvetil Scholz. „Chceme zabezpečiť..., aby sme si objednali správne vybavenie a aby bol Bundeswehr schopný fungovať aj v nasledujúcich desaťročiach."

Čaká ich ešte veľa práce

Podľa Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru dostala nemecká armáda a jej 183-tisíc aktívnych príslušníkov v roku 2021 finančné prostriedky vo výške 46,9 miliardy eur.

Na dosiahnutie cieľa NATO v tomto roku by sa výdavky museli vyšplhať na 75,5 miliardy eur - čo by Nemecko katapultovalo na tretie miesto za USA a Čínu, pokiaľ ide o absolútne sumy vynaložené na obranu - a na 85,6 miliardy eur do roku 2026.

Osobitný investičný fond v hodnote 100 miliárd eur by sa tak v prípade jeho okamžitého použitia vyčerpal do pol desaťročia. Vláda preto bude musieť politicky zdôvodniť ďalšie sumy po tomto časovom rámci krajine, ktorá z pacifizmu urobila charakteristický znak svojej zahraničnej politiky po skončení studenej vojny.

Podľa Marie-Agnes Strack-Zimmermannovej, predsedníčky výboru nemeckého parlamentu pre obranu, je fond vo výške 100 miliárd eur „dobrým začiatkom a správnym signálom". 

To sa však podľa nej nestane zo dňa na deň. „Niektorí ľudia začínajú byť netrpezliví v otázke, kam idú peniaze a na čo sa majú použiť. Ale nemôžete ísť do supermarketu a minúť 100 miliárd eur len tak. Potrebujete určitú prípravu."

Vojenskí experti sa zhodujú, že nemeckí vojenskí plánovači majú pred sebou ešte veľa práce.

Ďalšie dôležité správy

PK 22 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz reční o politike jeho vlády vrámci rozhovorov o rozpočte na rok 2023 v nemeckom parlamente Bundestag v Berlíne 7. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech about his governments policy as part of the budget 2023 debate at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 7, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Nemecko je pripravené prevziať vedúcu zodpovednosť za bezpečnosť starého kontinentu