Míľniky stanovené v pláne obnovy, na základe ktorých môže Slovensko žiadať o platbu od Európskej komisie (EK), môže zdržať jedine politická vôľa. Skonštatoval to premiér Eduard Heger (OĽANO) počas pondelkovej tlačovej konferencie.

Generálna riaditeľka sekcie plánu obnovy na úrade vlády Lívia Vašáková pripustila, že v rámci prvej žiadosti o platbu by niektoré legislatívne návrhy zrejme museli byť prijímané cez skratky, aby stihli byť účinné do času podania prvej žiadosti o platbu počas budúceho roka.

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie k plánu obnovy
Neprehliadnite

Na reformy z plánu obnovy príde čoskoro prvých 822 miliónov eur, informoval premiér

Pri prvej žiadosti o platbu ide podľa Vašákovej slov o 14 míľnikov, ktoré treba splniť. „Niektoré z nich už sú splnené, niektoré sú na dobrej ceste, aby sa splnili a pri niektorých evidujeme, že je potrebné zvýšiť úsilie, ale stále to vieme splniť,“ povedala Vašáková.

Prolémy majú aj iné členské štáty

O tom, čo sa bude diať, ak sa splnenie jedného míľnika bude posúvať, sa ešte rokuje, Európska komisia však prisľúbila, že bude možné pozdržať žiadosť o platbu a bude sa o peniaze dať žiadať až následne. Už teraz však takéto problémy majú i ďalšie členské krajiny.

Prvú žiadosť o platbu plánuje Slovensko podať v 1. alebo 2. kvartáli budúceho roka. Medzi tými 14 míľnikmi eviduje Vašáková niektoré legislatívne návrhy, ktoré, ak nebudú schvaľované cez rôzne skratky, tak nestihnú byť dovtedy účinné.

WA 31 archív Brusel - Na archívnej snímke Český premiér Andrej Babiš odchádza po skončení druhého a záverečného dňa mimoriadneho summitu členských štátov EÚ v Bruseli v utorok 25. mája 2021. Česká polícia navrhla obžalovať premiéra Andreja Babiša v kauze dotácie na stavbu Čapího hnízda. FOTO TASR/AP 

FILE - In this file photo dated Tuesday, May 25, 2021, Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis after an EU summit in Brussels.  Czech police recommended again on Monday May 31, 2021, the indic
Neprehliadnite

Európska únia schválila český národný plán obnovy s podmienkami, posvieti si na Babišove firmy

„Pokiaľ by došlo k schváleniu ešte na januárovom zasadnutí Národnej rady SR, tak si vieme predstaviť, že tieto splnené míľniky a ciele vieme zahrnúť do tej prvej žiadosti o platbu,“ uzavrela Vašáková.

Identifikácia rizík

Zároveň dodala, že štát chystá aj systém včasného varovania vo forme vnútroštátnych míľnikov a cieľov, ktoré nastavujú časový harmonogram reforiem a investícií s jasnou zodpovednosťou za každé opatrenie na jednotlivých rezortoch.

„Tento systém nám napomôže včas identifikovať riziká tak, aby sme vedeli hasiť požiar vtedy, keď niekto odhodí cigaretu a nie vtedy, keď nám už horí celá strecha,“ ilustrovala Vašáková.

Na snímke premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) počas 21. schôdze vlády SR 7. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Ministri financií EÚ odobrili plány obnovy 12 štátom vrátane Slovenska

Slovensko má takýto interný systém podľa jej slov nachystaný a vláda ho chce dať aj do medzirezortného pripomienkového konania, čaká sa však ešte na výsledky rokovania s Európskou komisiou. „Ideálny stav by bol, keby sme mali jeden dokument,“ poznamenala. Definitívny termín, keď by mal takýto systém uzrieť svetlo sveta, by mal byť známy v októbri alebo novembri.

V pláne je pozitívna zmena

Na margo toho, či bude vedieť vláda svoje reformy presadiť, premiér povedal, že štát sa sústredí na to, aby zmeny prešli. „Aby sme ľuďom priniesli pozitívnu zmenu, ktorú máme v pláne a na ktorú máme peniaze, ktorú verejnosť očakáva,“ deklaroval premiér s tým, že aj rokovania s koaličnými partnermi sa budú realizovať tak, aby sa reformy podarilo presadiť.