Firmy Pfizer a BioNTech, ktoré spoločne vyvinuli vakcínu proti Covidu-19, svoju očkovaciu látku vlani v lete Európskej komisii ponúkali za cenu 54,08 eur za jednu dávku. Na svojich internetových stránkach o tom píše nemecký denník Süddeutsche Zeitung (SZ). Túto cenu odborníci v Nemecku označili za premrštenú aj vzhľadom na to, že spoločnosť BioNTech čerpala peniaze z nemeckej štátnej kasy, fondov EÚ aj od darcov, ako je Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov.

KK25 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer-Biontech počas otvorenia vakcinačného centra 19. januára 2021 vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká vláda chce súčasný čiastočný lockdown v krajine predĺžiť do 15. februára a zaviesť povinné nosenie medicínskych ochranných masiek v obchodoch a verejnej doprave. Zatvorené by tak naďalej mali zostať školy i väčšina obchodov. FOTO TASR/AP
A pharmacist holds a vial of Pfizer-Biontech's Corona vaccin
Neprehliadnite

Pfizer začne svoju vakcínu testovať na tehotných ženách

Vlani v lete Európska komisia dostala prísne tajnú ponuku od Pfizeru a BioNTechu, v ktorej tieto spoločnosti navrhovali, aby dvadsaťsedmička nakúpila 500 miliónov dávok vakcíny za 27 miliárd eur, čo je približne 54 eur za dávku očkovacej látky, uvádza SZ. Spoločnosti únijnej exekutívy pripomínali obrovské straty, aké pandémia Covidu-19 každý deň spôsobuje. V tomto duchu sa nieslo aj vysvetlenie ceny preparátu: rozhodujúce neboli náklady na výskum a vývoj, ale to, že vakcína pomôže zamedziť ďalším ekonomickým škodám spôsobeným pandémiou. Pfizer / BioNTech tiež tvrdili, že ich cenový návrh už obsahuje najvyšší percentuálny rabat, aký niektoré z rozvinutých krajín poskytli.

Pri cene 54,08 eura za dávku by vakcína Pfizer / BioNTech bola viac než dvadsaťkrát drahšia, ako dávka očkovacej látky vyvinutej farmaceutickou firmou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. „Takú cenu považujem za neserióznu," cituje SZ farmakológ Wolfa Dietera Ludwiga, predsedu liekovej komisie Nemeckej lekárskej komory. „Vidím v tom snahu o zisk, ktorá v súčasnej situácii nie je ospravedlniteľná," dodal.

KK54 archív Pfaffenhofen an der Ilm - Na archívnej snímke z 10. januára 2021 zamestnankyňa z Bavorského Červeného kríža (BRK) vyberá zo špeciálnej chladničky ampulky s vakcínou Biontech/Pfizer proti koronavírusu SARS-CoV-2 v očkovacom centre v nemeckom meste Pfaffenhofen an der Ilm. Konzorcium Pfizer/BioNTech v pondelok 1. februára 2021 prisľúbilo, že v prvom kvartáli tohto roka dodá do EÚ dohodnuté množstvo vakcín proti chorobe COVID-19, ktorú spôsobuje nový koronavírus. V druhom kvartáli posky
Neprehliadnite

Pfizer/BioNTech dodá do EÚ ďalších 200 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu

Podľa SZ informácie o pôvodnej cenovej ponuke vysvetľujú zdržanlivosť, s akou niektoré krajiny EÚ na vakcínu pôvodne reagovali. Okrem toho vtedy ešte pochybovali o jej účinnosti.

K informáciám o pôvodne požadovanej vysokej cene za vakcínu sa nechceli firmy BioNTech ani Pfizer vyjadriť, reagovať na ne nemôže ani Európska komisia. EÚ zmluvu o nákupe vakcín uzavrela až v novembri, konečnú cenu ani jedna zo strán nezverejnila, podľa informácií rôznych médií má ísť o 15,50 eur za dávku.