Ako doplnil ďalší bývalý spravodajský dôstojník Igor Cibula, celá kauza bola vyšetrená. „Vypovedal som v nej ako utajený svedok. Polícia zistila všetky podstatné skutočnosti, ktoré usvedčujú osoby, ktoré realizovali zavlečenie M. Kováča mladšieho,“ povedal.

Ako ďalej dodal, polícia čin vyšetrovala po udelení amnestie premiérom Mikulášom Dzurindom. Ten 8. decembra 1998 vydal rozhodnutie predsedu vlády o amnestii, ktorým vypustil niektoré články z dvoch rozhodnutí o amnestii vydaných Vladimírom Mečiarom, a umožnil tak konať v týchto kauzách. „Keď bola preukázaná neústavnosť tejto amnestie, celá kauza išla do stratena,“ podotkol.

Amnestie by mali byť podľa I. Cibulu zrušené, lebo iniciátor trestného činu, ktorý politicky inicioval všetky kroky Slovenskej informačnej služby (SIS), si amnestiu udelil sám. „V. Mečiar bol osobne zodpovedný za to, že k zavlečeniu M. Kováča mladšieho došlo,“ vyhlásil s tým, že amnestie treba zrušiť a spoločensky odsúdiť zneužitie tajnej služby a že páchateľ amnestoval sám seba.

Peter Tóth: V prípade únosu Kováča netreba rozsiahle dokazovanie

Igor Cibula počas tlačovej besedy Asociácie bývalých spravodajských dôstojníkov na tému: Únos Michala Kováča ml. Zdroj: SITA

Mečiarove klamstvá

P. Tóth označil minulotýždňové tvrdenia V. Mečiara o vzťahu k Jaroslavovi Svěchotovi za lož . „Mečiarova podmienka bola, aby sa J. Svěchota stal šéfom vnútorného spravodajstva SIS v čase, keď ju viedol jeho politický nominant Ivan Lexa. Neskôr sa J. Svěchota stal námestníkom SIS. Tento osobný nominant V. Mečiara ako jedno z prvých organizačných opatrení urobil, že zriadil odbor špeciálnych operácií. Jeho prvou a poslednou operáciou bolo zavlečenie M. Kováča mladšieho do cudziny,“ uviedol P. Tóth.

Do zavlečenia bolo podľa neho zapojených viacero útvarov SIS. P. Tóth tiež pripomenul, že J. Svěchota inicioval vytvorenie 52. oddelenia SIS. „Oddelenie bolo priamo riadené J. Svěchotom. Realizovalo všetky nezákonnosti, ktorých sa SIS dopúšťala proti opozícii a novinárom,“ uviedol.

Podľa P. Tótha V. Mečiar klame, keď obviňuje zo zavlečenia cudzie spravodajské služby. „Ak ho zavliekla cudzia služba, tak mal vyhodiť všetkých náčelníkov spravodajskej služby, lebo zlyhali,“ dodal.