Zbrojárska skupina Omnipol s maďarským investorom získa od česko-slovenskej investičnej skupiny Penta nielen výrobcu lietadiel Aero Vodochody, ale aj vodochodské letisko. „Súčasťou transakcie je od začiatku roka aj letisko,“ povedal hovorca Penty pre Česko Ivo Mravinac s tým, že pre Pentu je dôležité, aby „boli dodržané záväzky voči štátu“. Letisko totiž môže ešte niekoľko rokov využívať aj armáda. Informoval o tom server e15.cz.

Či sa prihodenie letiska k Aeru Vodochody odrazí na cene, to Mravinac neuviedol. Zmenu transakcie nechcel komentovať ani Omnipol, ktorý kontroluje rodina Richarda Hávu. „Transakcia sa dokončuje a finálny closing očakávame v horizonte niekoľkých týždňov. Pred uzatvorením transakcie sa však k detailom vyjadrovať nebudeme,“ povedala riaditeľka marketingu a komunikácie Omnipolu Marika Přinosilová.

Lietadlá L-39NG z produkcie Aero Vodochody
Neprehliadnite

Aero Vodochody kupuje od Penty muž blízky Orbánovi

Na začiatku obchodu si pritom Penta mala letisko ponechať, pretože predmetom transakcie nebola spoločnosť Letiště Vodochody. To však nie je jediná zmena v obchode.

Pôvodne mal Omnipol investovať spoločne s maďarským podnikateľom Andrásom Tomborom, teraz to bude finančník Kristóf Szalay-Bobrovniczky. Dôvodom je, že podľa denníka HN Tombor nezohnal peniaze. Zmenu maďarského investora potvrdil pre denník E15 dobre informovaný zdroj.

Firmy zverejnili predaj vodochodskej spoločnosti vlani v júni a pôvodne sa dokončenie obchodu očakávalo v minulom roku. Teraz podľa Mravinaca očakávajú, že transakcia by sa mala zrealizovať v priebehu augusta

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.