Nemocnica novej generácie by mohla v budúcnosti vyrásť v nemocničnom areáli mesta Humenné. Ambíciu uchádzať sa na jej výstavbu o prostriedky z plánu obnovy a odolnosti prezentovali zástupcovia spoločnosti Svet zdravia v stredu (19. január) vedeniu mesta.

Centrála v regióne

Za súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o tom TASR informovala Miriam Letovanec. „Klinický program výstavby novej nemocnice po vzore projektu novej nemocnice v Michalovciach predpokladá, že bude obsahovať štyri nadzemné podlažia s celkovou kapacitou 279 lôžok," priblížila.

Ako informuje samospráva, vychádzajúc zo spádového územia je Humenská nemocnica predurčená stať sa centrálnou v regióne. Výstavba novej budovy sa cenovo pohybuje na úrovni 72 mil. eur.

Nový urgent, pôrodnica, operačné sály

„Koncept novej nemocnice počíta s novým urgentným príjmom, oddelením anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (23 lôžok), tiež s piatimi novými operačnými sálami. Nová budova (vznikne v areáli súčasnej nemocnice, pri južnej časti športového exteriéru gymnázia) vytvorí zázemie aj pre pôrodnicu novej generácie, a to vrátane gynekologického, pediatrického a neonatologického programu. Humenská nemocnica plánuje rozvoj v oblasti muskuloskeletálneho programu (poruchy pohybového aparátu a chrbtice). Nové priestory poskytnú možnosť sa špecificky zamerať na onkologický program. Samozrejme má nemocnica poskytovať komplexnú predoperačnú a pooperačnú starostlivosť. Minimálne bude zachované všetko, čo je dnes. Nové smerovanie bude znamenať uchádzanie sa o ďalšie medicínske programy, čím sa portfólio služieb v starostlivosti o občana ešte zvýši,“ spresnil Marián Škuba z tlačového referátu mesta Humenné.

Rozvoj klastra

Podľa Letovanec tiež zástupcovia Sveta zdravia vyjadrili zámer rozvíjať nemocnicu v Humennom v regionálnom klastri spoločne s nemocnicami vo Vranove nad Topľou a Svidníku. Humenská nemocnica uskutočnila v roku 2021 na 308 lôžkach 8 534 hospitalizácií. Má 474 zamestnancov.

Penta na Slovensku vlastní 17 nemocníc, ich celkové tržby sú vo výške približne 300 miliónov eur ročne.

Ďalšie dôležité správy

Pomsar Miro, Resco
Neprehliadnite

Ste s depresiou na psychiatrii? Váš stav zlepší virtuálna realita s trhaním bobúľ či meteormi