Paušálna zhromažďovanie a ukladanie dát volajúcich a užívateľov internetu nie je prípustné. Rozhodol o tom dnes Súdny dvor Európskej únie. Vlády členských krajín EÚ podľa neho môžu požadovať od operátorov ,,všeobecné a necielené "ukladanie dát a prístup k nim len v prípade boja so závažnou trestnou činnosťou či ,, vážneho ohrozenia národnej bezpečnosti".

O zhromažďovanie, ukladanie a prístup k elektronickým dátam volajúcich a užívateľov internetu sa v mnohých krajinách EÚ mnoho rokov sporia politici a zástupcovia bezpečnostných zložiek s ochrancami ľudských práv. Kým priaznivci masového ukladania dát argumentujú národnou bezpečnosťou, odporcovia sa obávajú obmedzenia základných ľudských práv.

Na snímke Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave.
Neprehliadnite

Hekeri údajne ukradli dáta z laboratórií v Španielsku, ktoré vyvíjajú vakcínu

Úniový súd sa zaoberal práve otázkou, či jednotlivé členské štáty EÚ môžu nariadiť poskytovateľom komunikačných služieb povinnosť masovo ukladať dáta svojich zákazníkov, bez toho, aby existovalo konkrétne podozrenie. Dnešné rozhodnutie súdneho dvora, ktorý sa zaoberal prípadmi z Francúzska, Belgicka a Británie, by podľa agentúry Reuters mohlo obmedziť právomoci tajných služieb v Európskej unii.

Podľa súdu je totiž paušálna ukladanie dát volajúcich a užívateľov internetu možné len v prípade, že štáty čelia ,,vážnemu ohrozeniu národnej bezpečnosti ". To pritom musí byť ,, skutočné, aktuálne či dohľadnej". Aj v takom prípade by mal byť ale prístup vlád a bezpečnostných zložiek k týmto dátam obmedzený na dobu, kedy to bude potrebné.