Na vakcínu od spoločnosti AstraZeneca padol čierny Peter. Od kedy bola ohlásená, valí sa na ňu jeden problém za druhým. Najprv to boli klinické skúšania, ktoré ukázali, že nižšia dávka vakcíny spôsobuje silnejšiu imunitnú reakciu.

Potom prišli problémy s výrobnou kapacitou a zrušenými dodávkami do Európy. Najnovšie sú to obvinenia z tvorby krvných zrazenín s následkom smrti.

Prirodzene, ohrozenie života je najväčšia obava. To je dôvod, prečo trinásť európskych krajín dočasne zastavilo používanie vakcíny. Čaká sa na detailnejšie preskúmanie dostupných dát Európskou liekovou agentúrou (EMA), ktoré bude zverejnené vo štvrtok.

Dočasné vyjadrenie EMA je ale jednoznačné: zatiaľ neexistujú dôkazy, že by vakcína spôsobovala zdravotné komplikácie. „Početnosť krvných zrazenín u zaočkovaných ľudí nie je väčšia ako vo všeobecnej populácii,“ tvrdí EMA.

EU Commission Media Conference Coronavirus: Preparing Europe For The Increased Threat Of Variants
Neprehliadnite

Očkovacia stratégia EÚ sa rozpadá. Po V4 sa od spoločnej politiky dištancuje Rakúsko aj Dánsko

Čísla neklamú

AstraZeneca v oficiálnom vyjadrení hovorí, že doteraz bolo jej vakcínou zaočkovaných 17 miliónov ľudí. 15 z nich dostalo po očkovaní hlbokú cievnu trombózu a 22 pľúcnu embóliu.

Tvorba zrazenín je pri súčasnom životnom štýle pomerne bežná záležitosť. Zo 17 miliónov Európanov ju ročne dostáva až okolo 100-tisicí ľudí, ukazujú štatistiky Európskej medicínskej agentúry. Je to viac ako 200 ľudí denne. Pri takomto vysokom počte je prirodzené, že niekoľko ľudí skončí s trombózou či embóliou aj po očkovaní.

Na podobné čísla ukazujú aj vedci zo Spojených štátov. Denne sa krvná zrazenina objaví u tisíc až dvetisíc Američanov. Pri zaočkovaní percenta populácie denne by sa štatisticky mal problém s krvnou zrazeninou objaviť u desiatich až dvadsiatich z nich.

Johnson & Johnson Vaccine Begins Shipment After FDA Authorizes Emergency Use
Neprehliadnite

Ako stvorená pre Slovensko. Prečo môže byť vakcína od Johnson & Johnson najlepšou voľbou

Neobyčajné symptómy

Po zaočkovaní zomrela na následky krvnej zrazeniny aj 60-ročná Dánka. Dánska medicínska agentúra však hovorí o „veľmi nezvyčajných“ symptómoch. Dánka mala krvné zrazeniny v malých aj veľkých cievach, no pritom krvácala.

Podobné prípady sa objavili v Nórsku, kde sa krvácanie a zároveň krvné zrazeniny objavili u troch ľuďoch mladších ako 50 rokov. Pre Nórsko, podobne ako Dánsko, to bola stopka. Nasledovali ostatné krajiny.

Infographic: Which Countries Have Stopped Using The AstraZeneca Vaccine? | Statista You will find more infographics at Statista

Európska lieková agentúra a mnoho lekárov však tvrdí, že zastavenie očkovania prináša väčšie riziká ako jeho pokračovanie.

Štatistika úmrtí

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa