TREND sa preto bližšie pozrel na niektoré mylné argumenty, ktoré používajú podporovatelia zastropovania veku odchodu do penzie. Inšpiroval sa najmä najnovšou analýzou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.

1. „Starí ľudia trú biedu, zaslúžia si viac“

Prvým argumentom býva ten, že penzisti na Slovensku sú veľmi chudobní. Priemerný starobný dôchodok dosahuje aktuálne 443 eur mesačne (ekvivalent hrubej mzdy vo výške 542 eur), minimálny po 35 rokoch platenia odvodov len 291 eur.

Veľmi nízke dôchodky má však len máloktorý penzista. Miera rizika chudoby v tejto skupine (čistý príjem pod 348 eur mesačne) je na Slovensku veľmi nízka, aktuálne dosahuje len 6 percent. Teda najnižšiu hodnotu od začiatku meraní v roku 2005.

Pre porovnanie, ohrozenie chudobou v kategórii rodín s deťmi je viac ako dvojnásobné (17,2 percenta). Ak si penzisti zaslúžia viac, pracujúci či ich firmy (prípadne učitelia, lekári a podobne) si musia logicky zaslúžiť menej, keďže dlhšie poberanie dôchodkov musí niekto zaplatiť. Podľa prepočtov RRZ by sa museli napríklad zvýšiť sadzby odvodov pracujúcich ihneď a dlhodobo o bezmála tri percentuálne body (zhruba o desatinu), alebo postupne až o osem percentuálnych bodov (o štvrtinu).

Päť mýtov o dôchodkovom strope, ktoré by ste mali poznať. Zvlášť, ak ste poslanci

O koľko by sa museli zvýšiť odvody Zdroj: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Zastropovanie veku odchodu do dôchodku navyše penzie zníži: kvôli nižšiemu počtu odpracovaných rokov, ktoré vstupujú do výpočtu tejto sociálnej dávky. Podľa ministerstva financií v roku 2070 až o 14 percent.

2. „Nech to vyrieši radšej vyššia pôrodnosť“

Druhým častým argumentom býva ten, aby 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa