Koronakríza vlani výrazne utlmila cestovanie Slovákov. Počet pobytov sa prepadol o 59 percent. Pokles počtu ciest s prenocovaním sa minulý rok oveľa viac dotkol zahraničných pobytov, ktoré klesli až o 81 percent. Vyplýva to z údajov zo zisťovania v domácnostiach, ktoré aktuálne zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR v publikácii Základné ukazovatele za dovolenkové a služobné cesty za rok 2020.

Nocovalo o vyše polovicu Slovákov menej

Obyvatelia Slovenska vlani absolvovali takmer päť miliónov súkromných pobytov s prenocovaním doma či v zahraničí. Oproti poslednému „predkovidovému“ roku 2019 je to výrazný prepad skoro o 59 percent. Predvlani sa Slováci zúčastnili na 12,1 milióna cestách.

Dovolenka v Chorvátsku po viac ako roku pandémie. V najobľúbenejšej destinácii Slovákov vítajú turistov s otvorenou náručou. Kontroly sú minimálne, no Chorváti dodržiavajú všetky opatrenia, aby prilákali čo najviac ľudí.
Neprehliadnite

Letná sezóna bude lepšia ako vlani, ale hlboko pod úrovňou spred pandémie

Koronakríza sa prejavila aj skrátením dĺžky ciest. V minulom roku podľa ŠÚ výraznejšie dominovali krátkodobé pobyty na jednu až tri noci. Predstavovali dve tretiny cestovateľských aktivít Slovákov. V roku 2019 prevažovali menej, keď tvorili 56 percentpobytov.

Útlm cestovateľských aktivít počas prvého roka pandémie ochorenia COVID-19 bol spojený aj s poklesom výdavkov na cestovanie. Pri tuzemských pobytoch išlo podľa ŠÚ len o mierny medziročný pokles zo 151 eur na 148 eur na cestu. Výrazný prepad však nastal pri zahraničných pobytoch, obyvateľ Slovenska minul na jednu cestu o štvrtinu menej ako v roku 2019, celkovo 357 eur.

Štatistiku ovplyvnil útlm aktivít

„Nižšie výdavky sú spojené najmä so skrátením dĺžky pobytov a preferenciou ubytovania u rodiny a známych na úkor plateného typu ubytovania. Priemerný počet prenocovaní v zahraničí klesol na 5,4 noci, v roku pred pandémiou to bolo 6,3 noci,“ priblížila riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík ŠÚ SR Veronika Töröková.

ŠÚ zároveň dodal, že výsledky všetkých terénnych zisťovaní v domácnostiach vlani výrazne ovplyvnili opatrenia v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19, kvalitu dát vrátane štatistických odchýlok o cestovnom ruchu ovplyvnil extrémny útlm aktivít v rámci cestovania a sťažené podmienky pri terénnom zisťovaní dát.

Horná stanica sedačkovej lanovky zo Štrbského Plesa na Solisko je v letnom turistickom období nielen východiskovým bodom pre pešie túry, ale aj samotným cieľom. Na snímke turisti jedia na terase s výhľadom na Štrbské pleso s okolitou zástavbou. Štrbské Pleso, 18. augusta 2021 FOTO TASR - Milan Kapusta
Neprehliadnite

Dovolenkový pobyt si vlani doprialo len 43 percent Slovákov, viac cestovali na Slovensku