Spotrebitelia v Európe inklinujú k elektronickým platbám. Pandémia nového koronavírusu tak urýchlila zmeny v nákupnom a platobnom správaní. Potvrdzuje to takmer 80 percent účastníkov štúdie „Ovplyvnil covid-19 európske nákupné návyky?", ktorú zadali spoločnosti skupiny EVO v siedmich európskych krajinách, v ktorých pôsobia.

Čoraz menej hotovosti

Spomedzi spôsobov platby v tradičných obchodoch majú na Slovensku najväčšiu skupinu podporovateľov platobné karty a hotovosť, ktorí predstavujú 97 percent. Rozdiel je však vo vyhláseniach o budúcom používaní týchto spôsobov platby. Približne 21 percent respondentov uvádza, že po pandémii nového koronavírusu budú častejšie používať platby kartou. Zároveň 8 percent uviedlo, že budú kartu po pandémií používať menej. V prípade hotovosti 9 percent respondentov tvrdí, že ju budú používať častejšie, 24 percent respondentov plánuje používať hotovosť menej často. Ďalšie zistenia z prieskumu naznačujú, že počas pandémie ľuďom najviac chýbalo cestovanie, zábava, socializácia a stravovacie služby.

EBE 2 Liverpool - Na snímke muž kŕmi  vtáky pri jazere v parku Sefton počas teplého dňa v anglickom Liverpoole v pondelok 26. júla 2021. FOTO TASR/AP


A man feeds the birds by the lake at Sefton Park, as the warm weather there continues, in Liverpool, England,  Monday July 26, 2021. (Peter Byrne/PA via AP)
Neprehliadnite

Na ľudí nad 50 rokov reklama veľmi necieli. Pritom sú denne na internete a nakupujú v e-shopoch

„Náš prieskum tiež ukazuje, že tento trend bude naďalej rásť. Slováci sa častejšie ako respondenti z iných krajín domnievajú, že ak je niekde možnosť platiť bezhotovostne, znamená to, že firma drží krok s modernými technológiami. Obchodníci si to určite všimnú. Pre eService je výzvou naďalej zvyšovať dostupnosť služieb a poskytovať zákazníkom komfort," domnieva sa prezidentka predstavenstva eService Joanna Seklecka.

Trendom je online nákup

Nakupovať častejšie online má v úmysle 17 percent respondentov, zatiaľ čo 67 percent chce nakupovať online tak často, ako predtým. Pri nákupoch online si 18 percent Slovákov vyberie platbu kartou, kým 14 percent plánuje používať rýchle platenie cez platobné brány častejšie, než pred pandémiou nového koronavírusu. Slováci pri nákupe online volia aj možnosť platby na dobierku, s platbou pri doručení do obchodu alebo priamo kuriérovi.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová
Neprehliadnite

EÚ obmedzí platenie hotovosťou, prísnejšia bude aj na kryptomeny

Zaznamenaná bola tiež zmena v používaní platobných metód v tradičných obchodoch. Približne 21 percent Slovákov hovorí, že budú platiť kartou častejšie a iba 9 percent chce častejšie používať hotovosť. Na Slovensku sa chystá 14 percent respondentov nakupovať v tradičných obchodoch častejšie ako pred pandémiou a 71 percent tam chce nakupovať tak často, ako predtým.

Na Slovensku sa stala partnerom štúdie Visa a pripravil ju výskumný ústav ARC Rynek i Opinia.