Ceny drahých kovov sa dnes na svetových trhoch zvyšujú, čím reagujú na nové sankcie, ktoré Západ uvalil na Rusko za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu. Investori sa obávajú prerušenia dodávok týchto kovov, ktoré sú nevyhnutné v mnohých priemyselných odvetviach.

Ceny stúpajú

Palladium pridávalo až sedem percent, zatiaľ čo zlato sa dostalo nad 1 900 dolárov za trójsku uncu (oz; 31,1 gramu) a mohlo by vykázať najlepší mesiac od vlaňajšieho mája. Cena paládia okolo 14:00 SEČ pridávala 4,6 percenta zhruba na 2 477 dolárov za trójsku uncu. Počas dňa sa cena dostala až nad 2 551 USD/oz.

Najväčším dodávateľom paládia, ktoré výrobcovia automobilov používajú na výrobu katalyzátorov, je ruská spoločnosť Nornickel. Palladium je spolu s platinou na ceste vykázať tretí rastový mesiac po sebe. Cena zlata popoludní vykazovala rast cez 1,2 percenta zhruba na 1 911 dolárov za uncu. Minulý týždeň sa vyšplhala na 1 973,96 dolára, maximum za 18 mesiacov.

Ochrana ekonomiky

Ruská centrálna banka sa dnes rozhodla ďalej chrániť ekonomiku pred doteraz nevídanými západnými sankciami. Okrem iného obnoví nákup zlata na domácom trhu.

„Kým bude kríza okolo Ukrajiny trvať, cena zlata by nemala mať veľké problémy udržať sa nad hranicou 1 900 dolárov," uviedol analytik spoločnosti Exinity Han Tan. Dodal, že v prípade ďalšej eskalácie konfliktu by sa zlato mohlo dostať k hranici 2 000 dolárov za trójsku uncu. Cena striebra popoludní pridávala asi 1,8 percenta na 24,60 dolárov, cena platiny vykazovala rast o 0,2 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajinský konflikt naživo: Ruské finančné trhy pod tlakom. Rubeľ kolabuje