Jej vtedy čerstvý vlastník, česko-slovenská investičná banka Wood&Company, však vtedy narýchlo dosadil do podniku nový krízový manažment a firme pomohol aj postupne zmodernizovať svoju výrobu. Výsledkom nebolo len navrátenie Chirany T.Injecty k ziskom, ale aj aktuálna kúpa jediného českého výrobcu chirurgických šijacích materálov Chirmax.

Navyše už teraz slovenský podnik so skoro 60-ročnou tradíciou naznačuje, že ešte tento rok môžu pribudnúť aj ďalšie zahraničné satelity. “Pre tento rok má firma pripravené ďalšie akvizičné plány, ktoré postupne zverejní,” informuje člen predstavenstva firmy a zaroveň šéf jej záchranného manažerského tímu Teodor Lysak.

Z donedávna takmer odpísaného podniku sa tak stáve hráč so širšou európskou pôsobnosťou. Podľa informácii TREND.sk o ďalších akvizíciach rokuje dokonca už aj v západoeurópskych krajinách.

Prvý zahraničný úlovok Chirmax so sídlom v hlavnom meste Česka  má vo výrobe vstrebateľných i nevstrebateľných chirurgických šijacích materiálov už vyše 80-ročnú tradíciu. Slovenský podnik chce jeho výrobu nielen udržať, ale aj posilniť. Hlavne tým, že Chirmaxu otvorí aj svoje širšie trhy.

Česká firma bola doteraz silnejšia len na trhoch v Česku a na Slovenku. Len veľmi málo vyvážala aj do Nemecka, Maďarska či Belgicka. Chirana T.Injecta chce Chirmax viac posunúť aj na svoje ďalšie západoeurópske trhy a tiež na doteraz nedosiahnuteľné trhy v Rusku, na Ukrajine, Balkáne či na Strednom východe.

„Dôležité je, že náš vlastník Wood&Company neinkasuje dividendy, ale dosiahnutý zisk ponecháva v spoločnosti na jej ďalší rozvoj,“ osvetľuje základy zahraničnej expanzie Chirany T.Injecty T.Lysák.

Od jeho nástupu do firmy Chirana T.Injecta zvýšila svoje ročné tržby z necelých 17 na takmer 20 miliónov eur a posledné roky má aj zaujímavejšie zisky. V čistom za roky 2010 až 2012 dohromady zarobila skoro tri milióny eur. V EBIDTA má firma za sebou vôbec tri historicky najlepšie roky. Jej EBIDTA bola vyššia ako päť miliónov eur.