Ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu covid-19, sú v ohrození života, varoval v piatok v pravidelnom rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Kossuth Rádió predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Rozhodnú o piatej vlne pandémie

,,Dostávame správy o zlej situácii celých rodín," dodal premiér, ktorý napriek tomu, že povinnosť nosenia rúška v exteriéroch nariadila vláda až od soboty, absolvoval rozhovor s prekrytými hornými dýchacími cestami.

Maďarský premiér Viktor Orbán
Neprehliadnite

Orbán po znovuzvolení: Vlasť, vieru a pôdu nevymeníme, ani nepredáme

Podľa jeho slov aj tí, čo odmietajú vakcínu, prídu na to, že buď sa zaočkujú, alebo zomrú. ,,Aktuálne silnie štvrtá vlna koronavírusovej pandémie, to najťažšie obdobie ešte len prichádza. Počty infikovaných budú stúpať, vírus môže nakaziť každého. Nie je však jedno, s akými následkami," zdôraznil Orbán s poznámkou, že piata vlna pandémie nebude vtedy, ak sa každý zaočkuje.

WA 21 Wu-chan - Ľudia kráčajú v uliciach čínskeho mesta Wu-chan po ukončení 76-dňovej izolácie mesta a obmedzení dopravy pre šírenie nového koronavírusu v stredu 8. apríla 2020. Na cestách 11- miliónového mesta sa tvorili dopravné zápchy. Na letiskách, vlakových a autobusových staniciach čakali cestujúci v dlhých radoch. Tisíce ľudí cestovali z Wu-chanu späť do svojich domovov alebo do zamestanania. Žlté bariéry, ktoré blokovali niektoré ulice, odstránili. Brány do obytných priestorov však sú na
Neprehliadnite

Kde a ako sa to celé začalo: Štúdia potvrdila presné miesto vzniku covid-19 aj pacienta nula

Premiér pripustil, že v decembri už bude možné s povolením rodičov očkovať aj deti vo veku od piatich do 12 rokov.

Zákaz výpovedí

Ministerský predseda pripomenul, že v rezorte vnútra a zdravotníctva platí zákaz rozviazania pracovného pomeru. ,,Máme situáciu, v ktorej treba uznať, že z istých profesií teraz nemožno odísť," uzavrel.

Vo štvrtok v Maďarsku evidovali aktuálne 121 138 infikovaných. Zaočkovaných vakcínou proti covidu bolo 6 013 007 ľudí, z ktorých takmer 5,8 milióna dostalo dve dávky a vyše 1,7 milióna aj tretiu dávku očkovacej látky. Od začiatku pandémie potvrdili v Maďarsku do štvrtka už 987 199 prípadov covid-19. Ochorenie si v tomto období vyžiadalo 32 645 obetí.

KK17 Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na druhý deň summitu EÚ v Bruseli 22. októbra 2021. Dvojdňový summit Európskej únie má ako hlavné témy debaty o náraste cien energií, o očkovaní proti koronavírusovej pandémii, o sporoch spojených s nerešpektovaním zásad právneho štátu a o obchodnej politike EÚ, ale aj o klimatických otázkach, o zahraničnej dimenzii migrácie a o digitalizácii. FOTO TASR/AP
Hungary's Prime Minister Viktor Orban arrives for an EU summit in Brussels, Friday, Oct
Neprehliadnite

Maďarsko oplotilo stovkami kilometrov svoje hranice. Orbán chce, aby to Brusel preplatil