Opatrenia sa počas Veľkej noci sprísňovať nebudú, podľa odborníkov sú nastavené dostatočne. „Opatrenia a vyhlášku k Veľkej noci sprísňovať ďalej nebudeme. Stojíme si za tým, že tie opatrenia sú nastavené dostatočne,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas. „Epidemiologická situácia sa zlepšuje, je našim cieľom, aby sa tento trend udržal," doplnil. 

Konzílium odborníkov vyzýva ľudí, aby obmedzili stretnutia, odložili šibačku a bohoslužieb sa zúčastnili len virtuálne. Prosia, aby ľudia necestovali mimo okres a zvážili návštevu aj zaočkovaných. Pobyt v prírode je povolený. Zdravotníci prosia ľudí, aby aj v prírode nosili rúška. V interiéri je potrebné nosiť respirátor. 

Koaličná rada na úrade vlády SR, ktorá sa zaoberala súčasnou vládnou krízou. Na snímke je tlačovka predstaviteľov strany OĽaNO.
Neprehliadnite

OĽANO so sklamaním konštatuje, že Sulík sa rozhodol povaliť ďalšiu vládu

 

Dočasný šéf rezortu zdravotníctva Eduard Heger (OĽANO) vyhlásil, že Slovensko v rámci boja s pandémiou nového koronavírusu čaká cez Veľkú noc „veľký súboj". „Od toho, ako zvládneme Veľkú noc, bude závisieť, aké bude mať leto," poznamenal.

Odborník na tropickú medicínu a infektológiu Vladimír Krčméry uviedol, že ak verejnosť bude dodržiavať súčasné opatrenia, je to 90 percent úspechu. Pobyt v prírode pre zdravie ľudí odporúča, radí však nevytvárať veľké skupiny a nestretávať sa s tými, ktorých nepoznáme. Ľudia by sa počas sviatkov mali vyhnúť masovému cestovaniu po Slovensku. „Ostaňme vo svojom okrese," vyzval Krčméry. Konzílium odborníkov radí, aby sa vonku nosili ochranné rúška a v interiéri respirátory. Ak sa niekto vráti zo zahraničia na sviatky domov, mal by dodržať povinnú karanténu, aby sa prípadne nešírili mutácie.

Premiér Igor Matovič
Neprehliadnite

Ak by aj súčasná vláda zotrvala, u ľudí má rest, dôvera klesá, tvrdí sociologička Šarvajcová

Odborníci neodporúčajú ani návštevu svojich rodičov a ani starých rodičov, a to ani v prípade, ak sú už zaočkovaní proti ochoreniu Covid-19. „Je dôležité, aby sme odolali cez Veľkú noc a nepodľahli pokušeniu ísť na návštevy a tráviť čas s ľuďmi, ktorí nie sú z našej domácnosti," skonštatoval Heger.

Obchodníkov požiadali o reguláciu počtu ľudí v obchodoch. Chcú tak znížiť riziko nákazy. Seniorom i zdravotne ťažko postihnutým odporúčajú, aby na nákupy využili hodiny, ktoré sú pre nich v obchodoch vyhradené. Odporúčaniami konzília odborníkov sa bude budúci týždeň zaoberať aj pandemická komisia.