Čínsky developer Country Garden mal do pondelka zaplatiť úrok z dlhu 15,4 milióna dolárov. Dvaja držitelia jeho dlhu však uviedli, že ani v utorok do 15. hodiny hongkonského času zatiaľ platbu nedostali.

Country Garden správu nekomentovala. Existuje totiž 30-dňová lehota na odklad splátok.

Country Garden, jedného z najväčších čínskych developerov, zasiahla dlhová kríza na širšom realitnom trhu v ázijskej krajine. Spoločnosť minulý mesiac varovala pred možnosťou svojho kolapsu.

Obavy z „rozšírenia nákazy“ z čínskeho sektora nehnuteľností na finančný trh znova ožili minulý mesiac, keď spoločnosť Country Garden nezaplatila úroky z dolárových dlhopisov vo výške 22,5 milióna dolárov v pôvodnom termíne splatnosti, ale až na poslednú chvíľu, po 30 dňoch.

Country Garden patrí medzi najviac zadlžených developerov na svete s celkovými záväzkami vo výške 1,36 bilióna jüanov (174,82 miliardy eur). Jej problémy vyvolávajú obavy z možného kolapsu a jeho dôsledkov pre čínsku ekonomiku, ktorá už teraz trpí rekordne vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí, klesajúcou spotrebou a širšou krízou v sektore nehnuteľností.

Aj ďalší čínski developeri už niekoľko rokov nechávajú niektorých investorov čakať na splátky do poslednej chvíle. Najvýznamnejší neplatiči v sektore, vrátane Evergrande Group, istý čas platili úroky z dlhopisov na konci lehoty odkladu, až napokon platby úplne zastavili.

Country Garden tento týždeň získala súhlas jedného držiteľa dlhopisov s odkladom splátky po tom, ako bolo hlasovanie trikrát odložené a bol pridaný návrh na úpravu podmienok.

Ďalšie dôležité správy

Doručovateľ s čínskou národnou vlajkou uviazanou na bicykli prechádza okolo staveniska so žeriavmi v Pekingu.
Neprehliadnite

Agentúra Moody's zhoršila výhľad čínskeho realitného sektora