Údaje z Juhoafrickej republiky, epicentra prepuknutia omikronového variantu koronavírusu, neukazujú výsledný nárast hospitalizácií.

„Zatiaľ to nevyzerá, že by to malo veľký stupeň závažnosti," povedal v nedeľu Anthony Fauci, hlavný lekársky poradca amerického prezidenta Joe Bidena, pričom varoval, že je príliš skoro na to, aby sme si boli istí.

Južná Afrika to zvláda

Počiatočné údaje z veľkého nemocničného komplexu v Juhoafrickej republike ukazujú, že zatiaľ čo počet prípadov covid-19 vzrástol, pacienti potrebujú menej lekárskych zásahov. Informáciu priniesol portál Bloomberg.

Nemocničný komplex Tshwane District Hospital Complex v Pretórii zaznamenal medzi 14. novembrom a 29. novembrom 166 nových hospitalizácií, pričom v súčasnosti je na  covidových oddeleniach 42 pacientov. Väčšina z nich pôvodne hľadala liečbu na choroby, ktoré nesúviseli s koronavírusom. Následne sa zistilo, že pri testovaní boli pozitívni.

Johannesburg v Južnej Afrike
Neprehliadnite

Juhoafrický variant koronavírusu je o 50 percent nákazlivejší, potvrdili experti

Omikronový variant „je, zdá sa, prenosnejší ako iné,“ povedal v sobotu prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa pre Sunday Times.

„Prijatí pacienti do našich nemocníc sa nezvyšujú alarmujúcim tempom, čo znamená, že hoci ľudia môžu mať pozitívny test, do nemocníc ich neprijímajú vo veľkom počte,"povedal prezident.

Povinné očkovanie 

Najväčší juhoafrický telekomunikačný operátor zavedie od januára politiku povinného očkovania pre zamestnancov a uviedol, že spoločnosť je pripravená prepustiť zamestnancov, ktorí nedodržiavajú pravidlá.  

„Máme zodpovednosť zabezpečiť, aby sa naše pracoviská riadili najvyššími štandardmi zdravia a bezpečnosti, a to nás viedlo k rozhodnutiu zaviesť povinné očkovanie proti covid-19 pre našich zamestnancov,“ uviedol generálny riaditeľ operátora.

Situácia v Rusku

Dvom ľuďom, ktorí sa nedávno vrátili z Južnej Afriky, diagnostikovali prvé prípady omikrónového variantu v Rusku, uviedol v pondelok vo vyhlásení tamojší zdravotný úrad.

Všetci občania prichádzajúci z južnej Afriky budú v karanténe v špeciálnom observatóriu, kde budú denne čeliť testovaniu PCR, uviedla agentúra.

KK40 Moskva -  Zamestnanec federálneho štátneho strediska pre záchranné operácie s osobitným rizikom ruského ministerstva pre mimoriadne situácie dezinfikuje priestory Leningradskej železničnej stanice v Moskve 19. októbra 2021. Rusko dosiahlo nový rekord v dennom počte úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, keď ich v utorok 19. októbra 2021 zaregistrovalo 1015. Ide o najväčší počet úmrtí od začiatku pandémie, informovala agentúra TASS. FOTO TASR/AP
An employee of the Federal State Center for S
Neprehliadnite

Týždeň plateného voľna. Putin posiela ľudí domov z práce, chce spomaliť šírenie koronavírusu

Rakúsko s pokutami

Rakúšanom, ktorí odmietnu povinné očkovanie proti koronavírusu, hrozí podľa návrhu zákona denníku Kurier pokuta 600 eur.

Pokuty môžu byť vymerané každé tri mesiace, pričom podľa denníka budú popierači očkovania potenciálne platiť až 2 400 eur ročne. Suma je nižšia ako povôdne navrhovali niektorí  rakúski vládni predstavitelia.

Austrália stále opatrná

Austrálsky štát Nový Južný Wales uviedol, že sekvenovanie genómu potvrdilo ďalších deväť omikronových prípadov, čím sa počet lokálne získaných infekcií zvýšil na štrnásť.

Vlády niektorých austrálskych štátov pristúpili k sprísneniu kontrol na svojich hraniciach. Krajina tiež odložila plán, ktorý počítal s čiastočným znovuotvorením hraníc prvého decembra.

V Melbourne opäť protestovalo niekoľko tisíc ľudí proti povinnému očkovaniu. Z demonštrácií sa stali akcie, ktoré sa konajú každý týždeň a priťahujú aj priaznivcov krajnej pravice a konšpiračných teórií.  Protiprotesty vyzývajú na zastavenie krajne pravicového hnutia v meste a na podporu očkovania.

V štáte Viktória, kde leží mesto Melbourne, sa vyžaduje plné očkovanie proti covidu-19 pre vstup do väčšiny reštaurácií aj obchodov.

KK16 Viedeň - Policajti kontrolujú návštevníkom covidpasy na vianočných trhoch vo Viedni 17. novembra 2021. Rakúsko od pondelka zavedie celoštátny lockdown a od februára bude vyžadovať povinné očkovanie proti COVID-19. V piatok to vyhlásil kancelár Alexander Schallenberg. Lockdown by mal trvať maximálne 20 dní s prehodnotením situácie po desiatich dňoch. Informovali o tom agentúry APA a DPA.     Konzervatívny kancelár Schallenberg nové opatrenia oznámil v piatok predpoludním počas tlačovej konfe
Neprehliadnite

Rakúšanom, ktorí sa odmietnu nechať očkovať, budú hroziť vysoké pokuty

Karanténa v Honkongu 21 dní

Honkong presunul viac ako tridsať krajín do vysokorizikovej kategórie za posledných desať dní kvôli variantu omikronu, vďaka čomu cestujúci z týchto miest strávili 21 dní v povinnej karanténe.

Návrat k normálu v Číne

Čínsky zdravotnícky expert identifikoval dve podmienky, za ktorých sa môže krajina vrátiť k „normálnosti“ a tvrdil, že by sa mala držať politiky „zero covid" v boji s omikronom, uviedol štátom podporovaný denník Global Times.

Čao Li-ťien, hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
Neprehliadnite

Čínska vláda má jasno: nový variant koronavírusu Omikron neohrozí konanie zimnej olympiády

Predpoklady na návrat do normálu zahŕňajú faktor úmrtnosti na covid-19, ktorá musí klesnúť na 0,1 percenta, teda na  podobné percento úmrtnosti na chrípku, povedal Zhong Nanshan, ktorý vedie čínsku vládnu pracovnú skupinu  na boj s covidom.

Miera reprodukcie vírusu, teda  miera toho, na koľko ľudí môže jeden pacient preniesť vírus - tiež musí zostať v rozmedzí od 1 do 1,5, povedal Zhong.