Koaličné hnutie OĽaNO berie na vedomie rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej vypísať referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie. V stanovisku to uviedol predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

„Samotné Ficove referendum považujeme za zbytočné mrhanie peniazmi všetkých daňových poplatníkov. Čo je horšie, deje sa tak v ťažkých časoch celosvetovej energetickej krízy a zdražovania. Nejde o nič iné ako o zúfalý pokus bývalého premiéra o návrat k moci a zabezpečenie si beztrestnosti,“ doplnil M. Šipoš.

Hlas-SD vyzýva na schválenie zmeny ústavy

Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje vyhlásenie termínu referenda o možnosti skrátiť volebné obdobie prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Opätovne však poslancov Národnej rady vyzýva, aby zmenu ústavy schválili v parlamente a „neprenášali svoju zodpovednosť v tejto mimoriadne dôležitej otázke na slovenských občanov,“ uviedla strana v stanovisku.

Hlas-SD verí, že vyhlásenie referenda sa nestane zámienkou pre poslancov NR SR, aby opäť odsunuli na neskôr rokovanie o zmene ústavy. „Stále platí, že umožnenie konania predčasných volieb, či už prostredníctvom parlamentu alebo ďalšieho referenda, je povinnosťou a verejným prísľubom Igora Matoviča, Richarda Sulíka i Borisa Kollára,“ doplnil Hlas-SD.

Prezidentka nebude vyzývať občanov na účasť

Strana je sklamaná z vyjadrenia prezidentky, že nebude vyzývať občanov na účasť v referende. „Je to ďalšie zneváženie priamej demokracie a možnosti občanov SR aktívne zasahovať do správy vecí verejných,“ skonštatoval Hlas-SD. Ide podľa neho o pokračovanie nezdravého trendu, keď predovšetkým politici vládnej koalície nerešpektujú občana ako jediného nositeľa moci v SR. „Zodpovedný politik sa nesmie báť nechať ľuďom vystaviť zrkadlo svojej práce či už vo voľbách alebo v referende,“ doplnila strana.

SaS rovnako nebude vyzývať občanov na účasť

Opozičná SaS rešpektuje rozhodnutie prezidentky SR Zuzany Čaputovej vypísať referendum s jednou otázkou, či občania súhlasia s tým, že predčasné voľby je možné uskutočniť referendom alebo rozhodnutím parlamentu a po zmene ústavy.

„Našich voličov však nebudeme vyzývať, aby sa referenda zúčastnili. Považujeme ho pri tejto otázke za zbytočné plytvanie verejných zdrojov, pričom by mala celé náklady preplatiť strana Smer-SD,“ skonštatovala SaS.

Ďalšie dôležité správy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok 13. septembra 2022 v Prezidentskom paláci vymenovala nových ministrov. Rezort hospodárstva povedie Karel Hirman, rezort spravodlivosti Viliam Karas a ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer. Dočasným vedením rezortu školstva poverila premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).  Sulík aj ďalší exministri za SaS Branislav Gröhling a Mária Kolíková sa vrátia do parlamentu. Hegerova vláda bude pokračovať ako menšinová, teda bez väčšiny hla
Neprehliadnite

Referendum o možnosti skrátiť volebné obdobie bude 21. januára 2023, oznámila prezidentka