Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) zlepšila výhľad rastu hlavných svetových ekonomík na tento rok na 2,6 percenta, zatiaľ čo v novembri počítala s rastom o 2,2 percenta. Zdôvodnila to poklesom cien potravín a energií a uvoľňovaním opatrení proti šíreniu covidu-19 v Číne. Varovala však pred krehkosťou hospodárskeho oživenia pre vysoké úrokové sadzby.

Vyplýva to z dlhodobého hospodárskeho výhľadu, ktorý organizácia zverejnila.

Výrazne nad dlhodobými inflačnými cieľmi

Vlani si ekonomika pohoršila v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 3,2 percenta. V budúcom roku by hospodársky rast mal vďaka odzneniu dopadu vysokých cien energií na príjmy domácností zrýchliť na 2,9 percenta, uviedla OECD. V novembri odhadla hospodársky rast na budúci rok na 2,7 percenta.

OECD takisto predpovedá, že inflácia v skupine 20 hlavných ekonomík klesne z vlaňajších 8,1 na 5,9 percenta v tomto roku a ďalej sa zníži na 4,5 percenta v roku 2024. Stále tak však bude napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb zo strany mnohých centrálnych bánk výrazne nad ich dlhodobými inflačnými cieľmi.

Plný dopad vyšších úrokových sadzieb možno podľa OECD len ťažko zmerať. Organizácia zároveň varovala, že zvýšené napätie medzi dlžníkmi by sa mohlo pre niektoré banky zmeniť na straty. Ako príklad uviedla OECD nedávny pád Silicon Valley Bank v Spojených štátoch.

Uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk

OECD predpokladá, že úrokové sadzby centrálnych bánk dosiahnu vrchol na 5,25 až 5,5 percenta v Spojených štátoch a 4,25 percenta v eurozóne a v Británii. Pokles inflácie by podľa nej mohol v budúcom roku umožniť mierne uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk.

OECD takisto vďaka poklesu cien energií zlepšila výhľad rastu pre eurozónu. Tento rok pre 20-členný blok očakáva rast hrubého domáceho produktu o 0,8 percenta a v budúcom roku o 1,5 percenta. Doteraz predpovedala rast o 0,5 a 1,4 percenta.

Hospodárstvo Spojených štátov podľa OECD tento rok vykáže rast o 1,5 percenta a na budúci rok o 0,9 percenta. Čínska ekonomika pridá tento rok podľa odhadu 5,3 percenta a na budúci rok 4,9 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Slovensko si zlepšilo svoje umiestnenie v krajinách OECD v postavení žien