EÚ dá viac ako 453 miliónov eur pre Francúzsko a Slovensko na riešenie sociálnych a ekonomických dosahov koronakrízy. Uviedla to v pondelok Európska komisia (EK).

Covid-19
Neprehliadnite

Mnohí nezaočkovaní chcú podvodom získať potvrdenie o očkovaní, upozorňujú lekári

Komisia spresnila, že schválila úpravu piatich operačných programov (OP) Európskeho fondu pre regionálny rozvoj (ERDF) a Európskeho sociálneho fondu (ESF) pre Francúzsko a Slovensko v rámci programu REACT-EU. Tým sa zvýšila celkovo o viac ako 453 miliónov eur.

Tieto zmeny a doplnenia operačných programov pomôžu v boji proti účinkom pandémie koronavírusu, položia základy zelenej a digitálnej obnovy a podporia najzraniteľnejšie skupiny spoločnosti.

Situácia na anesteziologicko-resuscitačnom oddelení nemocnice svätého Cyrila a Metoda v Bratislave si vyžiadala zriadenie špeciálnej sekcie, kde sa nepretržite starajú o pacientov nakazených koronavírusom Covid - 19.
Neprehliadnite

Na Slovensku chýba 14-tisíc sestier, najčastejšie odchádzajú do Česka

V prípade Slovenska zmeny v OP ,,Efektívna verejná správa" prinesú ďalších 85,3 milióna eur na odškodnenie 62-tisíc lekárov, zdravotných sestier a ďalších zdravotných pracovníkov z prvej línie za ich prácu a nasadenie navyše počas pandémie.

Program REACT-EU je súčasťou multimiliardového ozdravného plánu EÚ budúcej generácie (NGEU) a poskytuje členským krajinám dodatočné finančné prostriedky vo výške 50,6 miliardy eur počas rokov 2021 a 2022 na programy politiky súdržnosti.

Zdroje sú určené na opatrenia na podporu odolnosti trhu práce, zamestnanosti, malých a stredných podnikov, rodín s nízkym príjmom, ako aj vytvorenia udržateľných základov pre prechod na zelené a digitálne hospodárstvo a zaistenie udržateľného sociálno-ekonomického oživenia.