Hoci na najvyššom súde vypadne zrejme jeden z trestných senátov, chod inštitúcie to výrazne neobmedzí. Vyplýva to z odpovedí súdu na otázky TRENDU aj v súvislosti s blížiacim sa odvolaním v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka. Len nedávno rozhodla prezidentka Zuzana Čaputová o sudcoch, ktorí dosiahli dôchodkový vek. Časť z nich z funkcií odvolala, týka sa to aj senátu spomínaného súdu pod vedením Štefana Michálika.

Zlý personálny stav na najvyššom súde rieši aj jeho predseda Ján Šikuta. „S ohľadom na dlhodobo personálne poddimenzovaný sudcovský stav predseda podniká všetky kroky na zachovanie riadneho chodu. Rovnako ako bežný chod, aj prípady dlhodobej neprítomnosti sudcov a ich zastupovanie rieši rozvrh práce. Koncepčne túto otázku dorieši prijatie nových sudcov. Najvyšší súd už zverejnil výberové konanie na dve miesta do trestného senátu," znie odpoveď súdu.

Zmenky či vražda novinára

Ešte pred kauzou vraždy novinára bude najvyšší súd riešiť miliónové zmenky televízie Markíza. V oboch prípadoch figuruje človek z takzvaných mafiánskych zoznamov - Marian Kočner. Kým pri zmenkách mu Špecializovaný trestný súd vymeral neprávoplatne 19-ročné väzenie, pri vražde novinára zatiaľ rozhodol o nevine. Definitívnu bodku dá najvyšší súd, ktorý môže využiť viacero alternatív.

Martin Glváč
Neprehliadnite

Po vražde novinára Jána Kuciaka padali hlavy aj na najvyšších poschodiach

Chýbajúci sudcovia nebudú mať vplyv na odvolania, ani na systém náhodného výberu. „Podmienka náhodného výberu prideľovania spisov je splnená vtedy, ak sa má vec prideliť jednému z aspoň dvoch senátov. Z rozvrhu práce súdu na tento rok vyplýva, že má päť senátov trestnoprávneho kolégia. Z uvedených dôvodov to nemôže ovplyvniť prideľovanie spisov ani rozhodovanie senátov vo všeobecnosti, teda ani vami zmienenú kauzu," dodala Tatjana Lesajová, hovorkyňa predsedu súdu.

Prestarnutá justícia

Hlava štátu mala na stole zoznam až viac ako 80 sudcov. V pondelok rozhodla Z. Čaputová o tom, že 63 z nich odvolá, z toho je aktívnych 22. Zvyšok bude prezidentka posudzovať individuálne. Návrh na hromadné odvolanie sudcov v dôchodkovom veku doručila do prezidentského paláca Súdna rada SR. Jej predseda Ján Mazák po rozhodnutí pripomenul, že zákony musia platiť pre všetkých.

Odchody sudcov môžu spôsobiť personálne výpadky na viacerých pracoviskách. Otázne je tiež to, či ich dokážu súdy tak rýchlo nahradiť. Proces výberu nováčikov sa totiž koná dvakrát ročne, v jarnom a jesennom termíne, pričom je potrebné ešte preveriť takzvanú spôsobilosť, teda či uchádzači nemajú rizikové kontakty z minulosti. Výber má na starosti súdna rada, ktorá je najvyššou justičnou inštanciou.

Justičné „esá"

Medzi navrhnutými sudcami na odvolanie sú mená veľmi známe v justičných kruhoch. Medzi nimi je napríklad Dušan Srogončík, ktorého zadržala polícia počas marcovej akcie Búrka. Na zozname sa

ocitla aj ústavná sudkyňa Jana Baricová, či bývalá predsedníčka najvyššieho súdu Daniela Švecová. Systém odvolávania práve pri vybraných menách fungoval veľmi individuálne.

Na snímke Robert Šorl počas jeho vymenovania za sudcu Ústavného súdu SR prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci 30. septembra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Vydržať sa sudcovi Šorlovi oplatilo. Druhú šancu uchádzať sa o špičkový post dostane aj Čentéš

Kým niektorých odvolali bezprostredne po dovŕšení stanoveného veku, v sudcovských talároch často zostali tí najkontroverznejší. V budúcnosti by mohol platiť automatický systém, pri ktorom budú vedieť súdy presne, s akým počtom ľudí môžu pracovať. Novela zákona smeruje po odobrení vládou do Národnej rady SR.