V piatok by sa mala americká jadrová elektráreň Indian Point definitívne stať minulosťou. V týchto dňoch tam prebiehajú posledné práce na odstávke jej tretieho bloku, ktorý má nainštalovaný výkon  1 030 MWe. Indian Point leží na rieke Hudson a od New Yorku je vzdialená asi 60 kilometrov. Pred šiestimi rokmi tam zaznamenali ekologickú haváriu, kedy po požiari vytiekli do rieky Hudson z poškodeného transformátora tisícky litrov oleja. Táto udalosť vo veľkom zburcovala obyvateľov New Yorku a ich odpor voči elektrárni zosilnel. Druhý blok elektrárne vypli v máji minulého roka po 45 rokoch prevádzky, teraz prichádza na radu tretí blok. Prvé dva bloky pritom pokrývali zhruba štvrtinu spotreby štátu New York, píše portál oenergetice.cz.

KK61 Černobyľ - Na snímke kryt betónového sarkofágu reaktora jadrovej elektrárne v ukrajinskom meste Černobyľ 15. apríla 2021. Dňa 26. apríla 1986 sa v atómovej elektrárni v Černobyli stala najhoršia havária v histórii mierového využitia jadrovej energie. V priebehu testu nového bezpečnostného systému vtedy došlo k prehriatiu a následnej explózii reaktora a do vzduchu sa uvoľnil rádioaktívny mrak. Ten sa vyskytoval nielen nad územím Ukrajiny, Bieloruska a Ruska, ale aj nad mnohými európskymi kra
Neprehliadnite

V Černobyle otvorili nové úložisko jadrového odpadu

Podľa predstaviteľov firmy Etnergy, ktorá elektráreň vlastní, boli kľúčovými bodmi, ktoré rozhodli o skoršom uzavretí elektrárne dlhodobo nízke veľkoobchodné ceny elektriny a rastúce náklady na prevádzku. Počas desiatich rokov by totiž museli naviac investovať viac ako 200 miliónov dolárov kvôli predĺženiu prevádzkovej licencie.