Vypneme potravinárske linky, prerušíme zber jesenných plodín a prikážeme dojniciam, aby niekoľko týždňov nedávali mlieko? Pýtajú sa vo výzve vláde farmári a potravinári. Blížiace sa plošné testovanie a s tým súvisiaca povinnosť ľudí zostať v niektorých prípadoch v karanténe považujú za hazard s plynulou výrobou potravín. Preto Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora navrhuje, aby sa firmy z agropotravinárskeho sektora zaradili medzi kritickú infraštruktúru štátu. Podľa komory by pomohlo napríklad prednostné testovanie ich zamestnancov.

„Určite budeme apelovať na našich zamestnancov, aby testovanie absolvovali. Máme ale obavy, čo bude v prípade, ak tak neurobia, alebo im to z kapacitných dôvodov nebude umožnené? O pozitívnych prípadoch nehovoriac. Nemôžeme si dovoliť stav, keď neotestovaní ľudia nebudú môcť nastúpiť do práce“, uvádza predseda komory Emil Macho.

miniBilla vo Valaskom
Neprehliadnite

Potravinári s rekordnými tržbami, ale menším ziskom

Iba rožky a chlieb

Podľa komory celospoločenské testovanie môže spôsobiť zásadné problémy napríklad pre cukrovarnícky sektor, keďže oba tuzemské cukrovary sú aktuálne v cukrovarníckej kampani a teda v nepretržitej 24-hodinovej prevádzke.

Z ostatných potravinárov vyjadrujú obavy tiež pekári. Väčšie pekárne v kritickej infraštruktúre už zaradené sú. Aj preto sa Tatiana Lopúchová zo Zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov v prípade výpadku ľudí spolieha aj na armádu. Sťažuje sa však na to, že jej chýbajú informácie, aby mohla informovať výrobcov. „Čo v prípade, že jeden člen domácnosti bude pozitívny a druhý, náš zamestnanec, negatívny?“ pýta sa. Pred povolaním armády je v pláne výpomoc kolegov z HoReCa segmentu, ktorí sú teraz bez práce.

Ak však budú chýbať špecializovaní pracovníci, ktorých pomocný personál a nováčikovia nenahradia, T. Lopúchová varuje, že môže dôjsť k obmedzeniu čerstvého sortimentu v pekárňach iba na chlieb a rožky.

Výpadok sedem percent

Ich nedostatok by však nemali pocítiť ani v menších obciach, pretože pekárne sú vraj zvyknuté si navzájom v prípade porúch a iných udalostí vypomáhať. „Môže sa stať, že bude chýbať v prevádzke chlieb tak na najviac dve hodiny“, dodáva predsedníčka zväzu. „Mnohé obchody s potravinami majú navyše mrazené dopekané pečivá,“ pripomína. Suroviny pekárom zatiaľ nechýbajú. „Ani droždie,“ dodáva T. Lopúchová.

Predsedníčka zväzu však priznáva, že po testovaní na Orave a v Bardejove bol výpadok zamestnancov u pekárov na úrovni asi sedem percent, čo nepovažuje za dramatické. Pekárom by nastali reálne problémy pri výpadku 20 až 30-percentnom výpadku pracovníkov.

Chýbajúci pracovníci spôsobia problémy najmä menším pekárňam. Väčšie sa pripravujú na krízový scenár a rozdelili si ľudí do menších pracovných tímov.

Výpadok pracovnej sily môžu negatívne pocítiť aj mliekari, chovatelia zvierat a všeobecne pestovatelia. To môže následne podľa komory rapídne znížiť výrobu čerstvých potravín. Nepriaznivá situácia je v poľnohospodárstve už dnes, keď pre nadmerné zrážky meškajú práce už tri týždne. Pestovatelia preto teraz potrebujú využiť všetok čas na zakladanie novej úrody.

Na snímke sejba kukurice na poli neďaleko mesta Trebišov 26. apríla 2020. FOTO TASR - Roman Hanc
Zdroj: TASR, Roman Hanc

Obavy majú aj obchodníci

Obavy z väčšieho výpadku personálu po plošnom testovaní už skôr vyjadrila aj Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO), ktorá združuje najmä veľké zahraničné reťazce.
"Z pohľadu SAMO je dôležité, aby testovanie nespôsobilo výpadok personálu, keďže obchody s potravinami a drogériou patria pod kritickú infraštruktúru štátu. Rovnako musíme zabezpečiť nepretržitú prevádzku distribučných centier. Zároveň zabezpečujeme celú logistiku, aby sme minimalizovali prípady výpadkov tovaru, ktoré môžu byť spôsobené nárazovým predzásobením sa obyvateľstva," uviedol predseda aliancie Martin Krajčovič. Obchodníci podľa neho tieto riziká riešia so štátnou správou, najmä s ministerstvom hospodárstva.

Nay Elektrodom
Neprehliadnite

Maloobchodníci sú proti povinnej karanténe neotestovaných ľudí. Obávajú sa výpadku zamestnancov

Martin Katriak zo Zväzu obchodu zdôrazňuje, že ich členovia sú za celoplošné testovanie, ktorého test podľa ich názoru prebehol úspešne. „Nerozumieme autoritám, že aj pri tejto príležitosti z jednej aj druhej strany dokážu podceňovať, či preceňovať skutočnosti," povedal M. Katriak.
"Sme toho názoru, že po počiatočných problémoch, ktoré vzhľadom na plošné riešenie tu boli, sa proces stabilizoval a testovanie prebieha a plní svoj účel. Veríme, že tomu tak bude i v budúcich dňoch," uzatvoril prezident zväzu.