Platy poslancov Národnej rady by sa nemali znižovať ani zvyšovať. Myslí si to predseda Národnej rady Boris Kollár. Na zmenu nevidí dôvod, poslanci podľa neho zasadali posledné mesiace častejšie a mali viac roboty. Lídrovi OĽaNO a vicepremiérovi Igorovi Matovičovi by sa páčilo, aby poslanec zarábal priemernú mzdu a zvyšok mu doplácala jeho strana.

Kollár: Táto téma nie je aktuálna

„Platy poslancov sa zatiaľ nemenia, nevidím dôvod, aby sme zvyšovali alebo znižovali platy poslancom. Myslím si, že táto téma nie je aktuálna. Aj poslanec, ktorý možno v jednej časti obyvateľstva vyvoláva pohoršenie, vyvoláva v druhej časti pozitívne pocity. Poslanca sem poslala jedna skupina obyvateľov a chce, aby sa nejako správal. Keď si to iná časť spektra neželá, nemusí ho voliť," povedal Kollár v rozhovore pre TASR.

Igor Matovič a Robert Fico
Neprehliadnite

Populisti odsúdili Slovensko na neúspech. Ekonomiku trápia vysoké ceny a nízke platy

Poslanci podľa neho za posledné mesiace pracovali viac ako v minulosti, neboli letné prázdniny a schôdze trvali dlhšie.

Predsedovia koaličných strán v Česku sa dohodli na koaličnej zmluve a rozdelení postov.
Neprehliadnite

Česká vláda zmrazila platy politikov. Peniaze pridala zdravotníkom, policajtom či učiteľom

Matovič: Nech sú poslanci platení podľa aktivity

Matovič tvrdí, že bol proti tomu, keď sa v minulosti skokovito zvyšovali platy poslancov. „Myslím si, že je tam časť poslancov, ktorí si to zaslúžia, ale zároveň veľká časť poslancov, ktorí si štyri a pol tisíca v čistom nezaslúžia," vyhlásil v rozhovore pre TASR.

Poukázal na poslancov z „extrémistických" strán, ktorí navyše chodia v pléne bez rúška a šíria nenávisť. Tí podľa neho nie sú prínosom pre spoločnosť.

Na snímke poslanec Milan Mazurek (Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko ) počas pokračujúcej 12. schôdze parlamentu. Bratislava, 1. februára 2017.  FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Mazurek musí za „covidového proroka“ zaplatiť 20-tisíc eur infektológovi Sabakovi

„Bol by som veľmi rád, keby sa v parlamente nastavili nejaké ciele, ktoré majú poslanci plniť, nech sú platení podľa aktivity. Len to by sa asi ťažko realizovalo. Kto by bol ten arbiter, sudca? Nemohol by mať nič spoločné s politikou. Realistickejšie je, že by mali mať poslanci len priemernú mzdu a dovoliť politickým stranám, nech im platia zo štátneho príspevku. My ako OĽaNO by sme boli hneď za to," povedal s tým, že potom by si to už vedeli strany ustrážiť a ušetrili by sa peniaze.

Kollár s takýmto návrhom nesúhlasí.

Na snímke prezident Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Marián Magdoško počas tlačovej konferencie na tému Aktuálna spoločenská a ekonomická situácia 25. novembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Vyššie platy zamestnancov štátu sa nájdu v rezerve vlády, odborári nevylučujú generálny štrajk