Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vydal dve nové vyhlášky pre potreby zosúladenia s novou verziou COVID automatu, ktorú vo štvrtok schválila vláda SR. Vyhlášky zverejnené vo Vestníku vlády SR budú účinné od pondelka 22. novembra a upravujú činnosť prevádzok a organizáciu hromadných podujatí.

Terasy reštaurácií bratislavského Starého mesta okolo dvadsiatej hodiny, od kedy platí štátom nariadený zákaz vychádzania.
Neprehliadnite

Slovensko v covidovom pekle opäť zavádza lockdown. Podľa WHO je celá Európa epicentrom nákazy

Z vyhlášok vyplýva, že režim kompletne zaočkovaní sa mení na režim OP (očkovaní, prekonaní). Znamená to, že osoby, ktoré prekonali ochorenie covid-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, budú mať rovnaké možnosti ako kompletne zaočkované osoby. Po novom sú teda stanovené režimy OP, OTP (očkovaní, testovaní, prekonaní) a základ (všetci bez ohľadu na imunitný status).

Kto patrí do režimu OP

Na návrh odborných autorít a v súlade so schváleným Covid automatom sa pod pojmom OP rozumie osoba najmenej 14 dní po aplikácii druhej dávky vakcíny s dvojdávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.

Holanďanom začal čiastočný lockdown, na vine je rekordný nárast prípadov.
Neprehliadnite

Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež

Ide aj o osobu najmenej 21 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny s jednodávkovou schémou, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky či o osobu najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky vakcíny, ak bola prvá dávka podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia covid-19, avšak nie viac ako jeden rok po aplikácii poslednej dávky.

Platí to aj pre osoby, ktoré prekonali ochorenie covid-19 pred nie viac ako 180 dňami a mali ho potvrdený RT-PCR testom, deti do 12 rokov po prekonaní ochorenia covid-19 pred nie viac ako 180 dňami - potvrdenie vydá pediater aj na základe pozitívneho výsledku antigénového testu vykonaného do 15. novembra.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Vláda zavádza režim tvrdej ruky. Hlavný hygienik bude opäť diktovať scenáre, pocítia to mnohí

Ide aj o osoby, ktoré prekonali ochorenie covid-19 pred viac ako 180 dňami a boli zaočkované jednou dávkou vakcíny podanej do 180 dní od prekonania ochorenia, deti do dvoch rokov veku a deti od dvoch do 12 rokov a dva mesiace s negatívnym výsledkom antigénového testu (platný 48 hodín od odberu) alebo PCR/LAMP testu (platný 72 hodín od odberu).

Lockdown pre nezaočkovaných

Vláda zavádza tzv. lockdown pre nezaočkovaných. Nový Covid automat podľa premiéra Eduarda Hegera výrazne sprísňuje opatrenia pre nezaočkovaných v červenej, bordovej a čiernej farbe, teda momentálne vo všetkých okresoch.  

Pozrite si opatrenia pre obchody a služby...