Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali ochorenie COVID-19, by v čiernych okresoch mali mať možnosť navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia s podmienkou pravidelnej kontroly dodržiavania opatrení. To, na čom sa uplynulý pondelok zhodla koaličná rada, by v stredu mala potvrdiť vláda.

Motivačné a prísne

Kabinet má na stredajšom rokovaní schvaľovať viacero opatrení, ktoré reagujú na epidemickú situáciu i preťaženie zdravotníkov, čeliacich nárastu hospitalizovaných s ochorením COVID-19. Opatrenia majú odmeniť zodpovednosť, majú byť motivačné a prísne zároveň.

Vláda by podľa avíza premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) mala rozhodovať o povinnosti pre prevádzkovateľa/organizátora odmietnuť vstup do prevádzky alebo na hromadné podujatie osobe, ktorá sa odmietne preukázať COVID passom a svojou totožnosťou. Prevádzkovateľ/organizátor by tiež mal dostať právo vykázať z priestoru alebo podujatia osobu, ktorá poruší opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému: Priebeh rokovania odbornej pracovnej skupiny pre obnovu dôvery v právny štát
Neprehliadnite

Čierne okresy čakajú nové opatrenia, koaličná rada chce viac výhod pre očkovaných

V prípade porušení majú mať hygienici a policajti oprávnenie uložiť blokovú pokutu alebo zatvoriť podnik. ,,Ak osoba urazí zdravotníkov alebo sfalšuje covid pass, tak sa zvýši bloková pokuta na 1000 eur," doplnil premiér na sociálnej sieti.

Covid pasy a testy na účet zamestnávateľov

Kabinet by mal rozhodnúť aj o tom, že zamestnávatelia budú môcť vyžadovať od zamestnancov Covid pass. Nezaočkovaní zamestnanci prevádzok v čiernych okresoch, ktorí neprekonali ochorenie, budú môcť byť aj testovaní, test im však má zabezpečiť zamestnávateľ, a to minimálne dvakrát do týždňa na vlastné náklady.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (uprostred), hlavný hygienik SR Ján Mikas (vľavo) a generálny riaditeľ bezpečnostnej spoločnosti ESET Richard Marko (vpravo) s diagnostickým kitom pre 500 testov na COVID -19  počas tlačovej konferencie na tému: 100-tisíc slovenských testov na koronavírus sa stalo realitou - úspech slovenských vedcov a inovatívnych firiem, v Bratislave 15. mája 2020. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Covid pasy do zamestnania? K návrhu konzília sa pridali aj viacerí zamestnávatelia

Podľa nových pravidiel by sa mala pandemická PN dostať na úroveň štandardnej PN. Povinné očkovanie pre vybrané skupiny sa zatiaľ zavádzať nemá.

Kabinet má okrem nových pandemických opatrení schvaľovať aj návrh na zmenu účelového využitia kapitálových výdavkov pre kanceláriu Súdnej rady. Ministri sa majú tiež vyjadriť k poslaneckému návrhu novely zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, zámerom úpravy je vyňať zo spotrebnej dane pivo vyrábané súkromnými osobami a upraviť podmienky v prípade malého samostatného liehovaru.

Viac o téme: Covid-19

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger a vpravo minister vnútra SR Roman Mikulec
Neprehliadnite

Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia