Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustilo v pondelok (16. 8.) v rámci kampane Za otvorené školy špecializované call centrum na podporu očkovania. Šéf rezortu školstva, riaditelia sekcií aj ďalší zamestnanci ministerstva telefonicky vysvetľujú, poskytujú informácie o podporných mechanizmoch a tiež o pomoci v najohrozenejších okresoch.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že šírenie nového koronavírusu a výskyt ohnísk hrozí najviac v okresoch s nízkou zaočkovanosťou. Ministerstvo preto individuálne oslovuje jednotlivých aktérov v školstve, aby rodičom, učiteľom aj obyvateľom zdôraznili potrebu očkovania.

„Chceme urobiť všetko pre to, aby sa žiaci mohli vzdelávať v školách. Tam patria, tam majú najlepšie podmienky na vzdelávanie, majú kontakt s učiteľmi a rovesníkmi. Klasický režim výučby v škole je pre nich najlepší,“ uviedol Gröhling.

Na snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas 12. rokovania vlády SR 19. mája 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Gröhling vyzýva rodičov, žiakov a učiteľov, aby sa v auguste dali zaočkovať

 Od septembra sa očakáva šírenie nového koronavírusu najmä v okresoch s nízkou zaočkovanosťou. To sa môže prejaviť aj na chode škôl. Ak sa na škole objaví pozitívna osoba, v zmysle pravidiel Úradu verejného zdravotníctva SR budú musieť ísť žiaci do domácej karantény. Toto riziko zminimalizuje miera očkovania, vďaka čomu sa znižuje aj riziko šírenia vírusu a zníži sa aj počet takýchto prípadov.

Podľa ministra si je dôležité uvedomiť, že v okresoch, kde je nízka zaočkovanosť a kde je už teraz nárast nových prípadov, že na konci septembra a začiatkom októbra tam bude prerušené vyučovanie, budú zatvorené triedy a mladí ľudia sa znova nebudú vzdelávať.

„Toto bude kolektívna zodpovednosť nás všetkých, akým spôsobom doprajeme mladým ľuďom vzdelanie. My sme ho dostali dobré, plnohodnotné a našou úlohou by malo byť, aby sme toto isté poskytli aj mladým ľuďom,“ poznamenal šéf rezortu školstva.

2. ročník projektu Letná škola v Košiciach
Zdroj: TASR

 „Rozprávať sa priamo s primátormi či kolegami z odborov školstva je vždy inšpiratívne. Mnohí v tomto momente hľadáme cesty, ako nepolarizovať spoločnosť ešte väčšmi, ale ako hľadať mechanizmy vedúce k zvládnutiu nového školského roka,“ zdôraznila štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie rezortu školstva Svetlana Síthová. Gröhling povedal, že sa plánuje v nasledujúcich dňoch pripájať aj na rôzne online call stretnutia riaditeľov základných a stredných škôl.

Činnosť call centra je podľa ministra školstva naplánovaná do konca augusta. „Vždy tu bude okolo deväť ľudí, ktorí sa budú striedať,“ uzavrel minister školstva.

Na snímke minister školstva, vedy výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) počas tlačovej konferencie na tému Otváranie škôl 3. februára 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Okresy s nízkym percentom zaočkovanosti budú problémom aj pre školy, vyhlásil Gröhling