Súd v Nórsku americkej internetovej spoločnosti Meta Platforms zamietol žiadosť o pozastavenie pokuty, ktorú jej vymeral nórsky regulačný úrad za porušovanie pravidiel na ochranu osobných údajov.

Podnik musí podľa rozhodnutia Úradu pre ochranu osobných údajov od 14. augusta platiť pokutu milión nórskych korún denne. Úradu sa nepáči, že firma zbiera údaje o užívateľoch a využíva ich na zameriavanie reklám na vhodnú cieľovú skupinu, čo je u veľkých technologických podnikov bežná prax. Uviedla to agentúra Reuters.

„Je to veľké víťazstvo pre ochranu súkromia,“ uviedol k rozhodnutiu súdu úrad. Meta argumentovala okrem iného tým, že rozhodnutie úradu bolo neprimerané, nesplniteľné a v rozpore s inými zákonmi. Súd však jej argumenty odmietol. Rozhodnutie súdu firma označila za sklamanie, ale odmietla oznámiť, či sa proti nemu odvolá.

Spoločnosť Meta je majiteľom sociálnych sietí Facebook a Instagram či komunikačné služby WhatsApp. Úrad v polovici júla Metu informoval o zámere vymerať pokutu v prípade, že firma nepodnikne nápravné opatrenia.

O niekoľko týždňov neskôr prikročil k uloženiu dennej pokuty s dobou platnosti do 3. novembra. V prípade, že sa úrad obráti na Európsky zbor pre ochranu osobných údajov, pokuta by mohla nadobudnúť časovo neobmedzenú platnosť.

Ďalšie dôležité správy

KK21 New York - Na snímke nová aplikácia Threads od spoločnosti Meta 6. júla 2023 v New Yorku. Twitter sa vyhráža spoločnosti Meta, že ju zažaluje za spustenie novej aplikácie Threads, ktorá funguje na podobnom princípe ako Twitter. Právnici Elona Muska tvrdia, že Meta zamestnala ľudí prepustených z Twitteru a narušila tak jeho obchodné tajomstvo a duševné vlastníctvo. FOTO TASR/AP
This photo, taken in New York, Thursday, July 6, 2023, shows Meta's new app Threads. Meta unveiled the app to rival
Neprehliadnite

Zuckerbergovi nástup siete Threads vyšiel. Akcie Meta sú na 18-mesačnom maxime