Plynovod Nord Stream zrejme poškodili výbuchy, ktoré sa svojou silou rovnali explózii niekoľkých stoviek kilogramov trhavín. Stojí to v dokumente, ktorý zaslali Dánsko a Švédsko Bezpečnostnej rade OSN. Podľa švédskeho ministra energetiky Khashayara Farmanbara je takmer vylúčené, že za výbuchmi stojí niekto iný ako štátna entita.

Útok na európsku energetickú infraštruktúru

Dánsko a Švédsko sa nezúčastnia na dnešnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, na ktorom by sa malo rokovať o poškodenom plynovode v Baltskom mori. Krajiny poslali dopis, ktorý obsahuje doterajšie zistenia dánskych a švédskych úradov, povedal to dnes dánsky minister zahraničia Jeppe Kofod. Podľa neho je poškodenie plynovodu medzinárodným problémom, pretože ide o „útok na európsku energetickú infraštruktúru“.

Podľa údajov zaznamenaných seizmológmi plynovod poškodili výbuchy so silou rovnajúcou sa explóziám „niekoľkých stoviek kilogramov trhavín“. Obe krajiny uvádzajú, že sú veľmi znepokojené vplyvmi na životné prostredie a námornú prepravu v Balte.

Zatiaľ nie je jasné, čo spôsobilo poškodenie

Podľa švédskeho ministra energetiky Farmanbara je veľmi pravdepodobné, že bol plynovod poškodený úmyselne, informovala agentúra Reuters. „A je veľmi nepravdepodobné, že by to mohol urobiť niekto iný ako nejaký štát bez toho, aby sa na to prišlo skôr,“ dodal švédsky minister.

O únikoch z plynovodov Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré vedú po dne Baltu z Ruska do Nemecka, tento týždeň informovali dánske a švédske úrady. Podľa Európskej únie a aj politikov z jednotlivých európskych krajín stoja za poškodením plynovodov úmyselné útoky. Zatiaľ však nie je jasné, čo presne poškodenie spôsobilo. Rusko odmietlo, že by bolo za škody zodpovedné, a naopak spomínalo Spojené štáty. Kremeľ označil za „absurdné“ obvinenie Ukrajiny, že Moskva ničí svoju infraštruktúru, aby prehĺbila energetickú krízu v Európe a vyvolala na Západe pred zimou paniku.

Ďalšie dôležité správy

KK21 -  Na leteckej snímke z 28. septembra 2022 poskytnutej švédskou pobrežnou strážou únik plynu z plynovodu Nord Stream 2. Švédska pobrežná stráž vo štvrtok 29. septembra 2022 oznámila, že na podmorských plynovodoch vedúcich z Ruska do Európy bol zistený ďalší únik zemného plynu, informovala agentúra AFP.
Neprehliadnite

Z poškodeného plynovodu Nord Stream uniklo veľké množstvo metánu, tvrdia vedci