Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra zadržali vo štvrtok (13. 1.) v súvislosti s kauzou Valčeky. TASR o tom informovala Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

„Po jeho zadržaní vyšetrovateľ vykonal všetky potrebné úkony a po ich vyhodnotení rozhodne o ďalšom postupe,“ spresnila s tým, že priebeh vyšetrovania kauzy je plynulý.

Ako ďalej uviedla, štvrtkové zadržanie vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry súvisí s obavou, že by obvinený N. Bödör mohol ovplyvňovať svedkov a pokračovať v trestnej činnosti.

Fiktívne dodávky ocele?

Kauza Valčeky sa podľa medializovaných informácií týka ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s fiktívnymi dodávkami ocele.

Nitrianskeho podnikateľa zadržali po tom, ako bol vo štvrtok prepustený z väzby. Čelí obvineniam aj v kauzách Očistec, Judáš a Dobytkár, kde sa má začať súdny proces v apríli tohto roku.

Rozhodnutie ústavného súdu

Obvinenia v kauze Dobytkár sa týkajú korupčnej trestnej činnosti v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). V skupine osôb stíhaných z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti sú okrem Norberta B. aj bývalý šéf PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ agentúry Ľubomír P., finančník Martin K., bývalý generálny riaditeľ sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek K. a podnikateľ Peter K.

N. Bödöra prepustili vo štvrtok 13. januára na slobodu. Najvyšší súd rešpektoval rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý konštatoval, že boli porušené práva Bödöra obvineného v kauzách Dobytkár a Očistec. Doma strávil len niekoľko hodín a polícia ho opäť zadržala.

Reakcia R. Fica

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico hovorí v súvislosti so štvrtkovým zadržaním N. Bödöra o porušovaní ľudských práv. Tvrdí, že obvinený nitriansky podnikateľ je nevinný. Kritizuje spôsob zadržania a hovorí, že obhajobe nebolo umožnené nazrieť do spisu. „Toto je čistý fašizmus Lipšica, Mikulca, Matoviča, Hamrana a ďalších, ktorí sú na dennej báze usvedčovaní z toho, že porušujú základné ľudské práva,“ vyhlásil Fico na sociálnej sieti.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde 20. januára 2020 v Pezinku. Na snímke nitriansky podnikateľ a predvolaný svedok Norbert Bödör. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Bödöra prepustili na slobodu. Po niekoľkých hodinách ho ale polícia opäť zadržala