„Nie je pravda, že elektrina je najdrahšia vtedy, keď sa jej najviac spotrebúva,“ uvádzajú Dáta bez pátosu, čím nadväzujú na výrok šéfky Európskej komisie von der Leyenovej.

Kedy vypnúť všetko, čo sa dá?

Leyenová podľa slov analytikov chybne vyzvala k obmedzeniu používania elektriny v čase najvyššej spotreby.

„Najväčšia spotreba je od 9:00 do 15:00. Najvyššie ceny sú ráno od 6:00 do 9:00 a od 17:00 do 21:00. Je to preto, že cez deň ide solar, ale večer nemusí byť ani solar, ani vietor, ani voda,“ objasňujú Dáta bez pátosu pričom radia, aby sme elektrinu spotrebúvali vtedy, keď jej je dosť a je lacná.

Varujú, že aj napriek tomu, že o 13:00 je pravidelne najvyššia spotreba, cena nie je zďaleka najvyššia.

„Ešte býva nízka cena v noci po 01:00 do 05:00. Vtedy zapnite umývačku, nabite auto a ohrejte vodu na ráno,“ radia analytici. Okrem toho dopĺňajú, že večer od 18:00 do 22:00 je vhodné vypnúť všetko, čo je možné.

Na úkor spotrebiteľov

Ursula von der Leyenová uviedla, že ceny plynu a elektriny dosiahli po ruskej invázii na Ukrajinu historické maximá. Objasnila tiež, že energetické spoločnosti dosahujú neprimerané zisky.

„V našom sociálnom trhovom hospodárstve sú zisky v poriadku, sú dobré. Ale v týchto časoch je nesprávne mať mimoriadne rekordné príjmy a zisky z vojny a na úkor spotrebiteľov. V týchto časoch sa zisky musia deliť a smerovať k tým, ktorí to najviac potrebujú,“ poznamenala.

Ďalšie dôležité správy

KK40 Mexico City - Na snímke solárne panely sú nainštalované na streche najväčšieho veľkoobchodného trhu s potravinami a tovarom
Neprehliadnite

Európa zaznamenala počas letných mesiacov rekordný objem výroby solárnej energie