Európska lieková agentúra (EMA) v utorok vyhlásila, že ,,nič nenasvedčuje" tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní s ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je ,,pevne presvedčená" o prínosoch tejto vakcíny. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Riaditeľka EMA Emer Cooková počas utorňajšej videokonferencie s novinármi opakovane zdôraznila, že „nič nenasvedčuje tomu, že vakcíny AstraZeneca sú príčinou hlásených krvných zrazenín". Agentúra sa podľa nej zameriava na nežiaduce udalosti spojené so všetkými vakcínami, nejde len o vakcínu od spoločnosti AstraZeneca. EMA je v kontakte s výrobcami všetkých schválených vakcín a zbiera údaje o výskyte „vzácnych" vedľajších účinkov po očkovaní z celého sveta.

Francúzi ubezpečujú, že očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca je poskytuje dostatočnú ochranu.
Neprehliadnite

Pozastavenie očkovania vakcínou od AstraZeneca je politické rozhodnutie, tvrdí AIFA

Cooková spresnila, že Bezpečnostný výbor EMA (PRAC) pokračuje vo vyšetrovaní udalostí, ktoré majú údajnú spojitosť s tvorbou krvných zrazenín u ľudí zaočkovaných vakcínou AstraZeneca. Podľa jej slov odborníci aj napriek časovému tlaku vykonávajú „veľmi dôslednú vedeckú analýzu", skúmajú všetky dostupné údaje z viacerých európskych krajín a vo štvrtok popoludní na základe vedeckého preskúmania vydajú odporúčanie, či je z tohto hľadiska očkovanie vakcínou AstraZeneca bezpečné a odporúčané.

Šéfka EMA priznala, že agentúra má 37 hlásení o prípadoch krvných zrazenín po zaočkovaní viac ako 17 miliónov ľudí v EÚ a v Británii.

ampulka s vakcínou AstraZeneca
Neprehliadnite

Nemeckí lekári kritizujú pozastavenie očkovania vakcínou od firmy AstraZeneca

Cooková viackrát uviedla, že agentúra je „pevne presvedčená", že výhody vakcíny AstraZeneca prevažujú nad rizikami. Upozornila tiež, že každý rok majú v celej EÚ tisíce ľudí tromboembolické príhody a zatiaľ nie sú žiadne hodnoverné náznaky, že by očkovanie spôsobovalo tvorbu krvných zrazenín. Na toto riziko podľa nej neupozornili ani rozsiahle klinické skúšky, ktoré prebiehali pred schválením vakcíny.

Dôvera v účinnosť a bezpečnosť vakcíny je prioritou pre EMA. Našou úlohou je udržať dôveru ľudí na základe vedeckých podkladov a vedeckého hodnotenia. Robíme všetko pre to, aby sme Európanov presvedčili, že ide o bezpečnú a dôveryhodnú očkovaciu látku," uviedla šéfka agentúry.

Vedúci epidemiologického oddelenia EMA Peter Arlett pred novinármi spresnil, že odborníci agentúry pristúpili na kombináciu vedeckých a štatistických procedúr, aby mohli čo najlepšie vyhodnotiť, či použitie vakcíny od AstraZenecy má alebo nemá priamu spojitosť s tvorbou krvných zrazenín.