Miera nezamestnanosti v eurozóne klesla v júli hlbšie pod 8 percent, pričom sa dostala na 14-mesačné minimum. Poukázali na to v stredu zverejnené údaje štatistického úradu EÚ Eurostat.

Ako Eurostat informoval, miera nezamestnanosti v eurozóne dosiahla v júli 7,6 percent oproti nahor revidovanej júnovej hodnote 7,8 percent. Pôvodne sa za jún uvádzala nezamestnanosť na úrovni 7,7 percent. Júlová hodnota nezamestnanosti je zároveň najnižšia od mája minulého roka.

Ešte výraznejší pokles zaznamenala nezamestnanosť v eurozóne v medziročnom porovnaní. V júli 2020 predstavovala 8,4 percent.

Ekonóm a analytik Róbert Chovanculiak z inštitútu INESS v Bratislave.
Neprehliadnite

Zákaz pracovať sa volá minimálna mzda. Na východe nie je reálne dať nezamestnanému tisíc eur

V širšej EÚ dosiahla miera nezamestnanosti v júli 6,9 percent. V predchádzajúcom mesiaci predstavovala 7,1 percent a v júli minulého roka 7,6 percent.

Pokles zaznamenala aj nezamestnanosť medzi mladými ľuďmi, pričom v eurozóne sa dostala pod hranicu 17 percent a v celej EÚ k hranici 16 percent. Ako uviedol Eurostat, miera nezamestnanosti mladých dosiahla v eurozóne v júli 16,5 percent a v EÚ 16,2 percent. V predchádzajúcom mesiaci predstavovala v eurozóne 17,2 percent a v rámci Európskej únie 16,9 percent.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) hovorí počas tlačovej konferencie pred zasadnutím vlády na tému Pozitívny vývoj na trhu práce, kde miera nezamestnanosti už tretí mesiac po sebe klesá, 21. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Klesá už štyri mesiace. Nezamestnanosť na Slovensku bola v júli na úrovni 7,66 percenta

Najvyššiu nezamestnanosť v rámci EÚ opätovne dosiahli Grécko a Španielsko, ktoré vykázali mieru nezamestnanosti na úrovni 14,6 percent, respektíve 14,3 percent. Najnižšiu nezamestnanosť zaznamenali Česko a Holandsko, a to na úrovni 2,8 percent a 3,1 percent. Nezamestnanosť na Slovensku dosiahla v júli 6,6 percent.