Keď pred dvanástimi dňami po nástupe do funkcie vydal manhattanský okresný prokurátor Alvin Bragg svojim podriadeným nariadenie, aby nezačínali trestné stíhanie vo veci ozbrojenej lúpeže, spustila sa na jeho hlavu zo všetkých strán vlna kritiky. 

Prokurátor sa bráni

Bragg podľa denníka The New York Post mohol všetko poľahky napraviť. Stačilo len povedať „pomýlil som sa". On však namiesto toho zaútočil. Svojim kritikom odkázal, že ničomu nerozumejú, a svoje nariadenie obhajoval aj v pondelňajšej talk show Briana Lehrera na rozhlasovej stanici WNYC.

„To nariadenie bolo určené pre vnútorné potreby prokuratúry," povedal Bragg moderátorovi s tým, že vzhľadom na to, že nie je právnik, a už vôbec nie prokurátor, nech sa nečuduje, že tomu nerozumie.

Nebezpečný nástroj môže byť aj kus bravčového

„Myslím, že je to jasné. Samozrejme, ak niekto vojde do obchodu a začne mávať nabitou alebo nenabitou zbraňou, tak je to ozbrojená lúpež," vysvetľoval Bragg.

„Na druhej strane existujú ‚nebezpečné nástroje‘, a to môže byť takmer čokoľvek. Ak teraz zoberiem bravčovú kotletu a hodím ju do vás, tak to môže byť považované za nebezpečný nástroj," pokračoval okresný prokurátor.

„Snažíme sa len eliminovať kategóriu... kde nefigurujú strelné zbrane," doplnil.

Bragg zahmlieva

Braggovi kritici však tvrdia, že len zahmlieva a schováva sa za právničtinu. Prokurátor vo svojom obežníku uvádza päť paragrafov trestného zákona týkajúcich sa ozbrojenej lúpeže, a svojich podriadených vyzýva, aby podľa nich nezačínali trestné stíhanie.

Nestíhať ani lupičov ozbrojených samopalom

Okrem iného však kritici Braggovi vyčítajú najmä to, že do svojej výzvy zaradil aj odsek štyri paragrafu 160.15 newyorského trestného zákona, podľa ktorého možno začať trestné stíhanie len proti osobe, ktorá sa ozbrojenej lúpeže dopustila s nabitou zbraňou v ruke. Zákon navyše špecifikuje, že musí ísť o pištoľ, revolver, pušku, brokovnicu, samopal alebo iný druh strelnej zbrane.

Demokrat Alvin Bragg (48) sa stal prvým černošským okresným prokurátorom v New Yorku po tom, čo v novembrových voľbách porazil svojho protikandidáta Thomasa Kenniffa. Úradu sa ujal 1. januára tohto roku.


Slovensko v číslach: Na Slovensku je z roka na rok bezpečnejšie