Severokórejské úrady zaznamenali ďalších zhruba 233-tisíc ľudí, ktorí vykazovali príznaky choroby covidu-19, napríklad horúčku.

Zdravotníctvo má obmedzené kapacity

Od konca apríla, kedy KĽDR objavila prvé ohnisko náznaky, malo príznaky horúčky cez 1,7 milióna obyvateľov tejto krajiny, uviedla agentúra Reuters.

Nie je ale jasné, u koľkých ľudí sa koronavírusová nákaza potvrdila aj testom, pretože diagnostické kapacity severokórejského zdravotníctva sú značne obmedzené.

Podľa štátnej agentúry KCNA sa počet zosnulých s príznakmi choroby zvýšil o šesť ľudí na 62.

Ostrá kritika Kim Čong-una

Izolovaná krajina prvýkrát oficiálne priznala výskyt covidu-19 minulý týždeň s tým, že prvé ohniská zaznamenala v druhej polovici apríla. Podľa agentúry sa uzdravil jeden milión osôb. V izolácii zostáva najmenej 700 000 ľudí.

V utorok severokórejský vodca Kim Čong-un kritizoval na zasadnutí straníckeho vedenia nevyspelosť štátnych štruktúr a ich neschopnosť sa vysporiadať s pandémiou.

Podľa stredajšieho vyhlásenia agentúry KCNA vyzval na ďalšie sprísnenie pandemických opatrení a na výrazne väčšiu snahu zabezpečiť zásobovanie tovaru základnej spotreby.

Podľa severokórejského vodcu ale krajina musí dodržať aj svoje hospodárske ciele a štátne médiá zverejnili zábery veľkého počtu zhromaždených zamestnancov v závodoch, poľnohospodárskych podnikoch či v baniach.

Vlastné riešenie pandémie

KĽDR nariadila distribúciu zásob liekov a vytvorila si vlastný postup na liečenie covidu-19. Do distribúcie prípravkov lekárňam sa podľa severokórejských médií zapojilo viac ako 3 000 vojakov.

Vedenie krajiny nariadilo nasadiť 1,4 milióna ľudí, ktorí pracujú alebo študujú v zdravotníctve, na kontrolu osôb, či nevykazujú príznaky choroby.

Severokórejské zdravotníctvo podľa medzinárodných porovnaní patrí k tým najhorším na svete. Trpí nedostatkom liečiv, zdravotníckeho materiálu či prístrojov.

KĽDR už skôr odmietla vakcíny proti covidu-19 zo zahraničia. Po prvých informáciách o výskyte covidu-19 krajine ponúkli pomoc Južná Kórea či Čína.

Ďalšie dôležité správy

EBE 12 Pchjongjang - Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un počas prejavu v rámci vojenskej prehliadky pri príležitosti 90. výročia založenia severokórejskej armády na námestí Kim Ir Sena v Pchjongjangu v 25. apríla 2022. FOTO TASR/AP


In this photo provided by the North Korean government, North Korean leader Kim Jong Un delivers a speech  during  a military parade to mark the 90th anniversary of North Korea's army at the Kim Il Sung Square in Pyongyang, North Korea Monday, April25, 2022. I
Neprehliadnite

Severná Kórea hlási ďalších 21 úmrtí na horúčkovité ochorenie