Dvanásť Nemcov, ktorých v piatok zadržali v rámci rozsiahleho protiteroristického vyšetrovania, zostávajú vo väzbe. Polícia skupinu extrémistov sledovala aj vďaka tomu, že sa jej podarilo do bunky infiltrovať.

Počas jedného z dvoch stretnutí, ktoré bolo 8. februára vo vestfálskom Mindene, jeden z neskôr zatknutých mužov sľúbil, že v Česku zaobstará zbrane vďaka kontaktom na miestnych pravicových extrémistov.

Extrémisti, ktorí svojou bunku pomenovali Tvrdé jadro, plánovali súbežné útoky na mešity počas moslimských modlitieb. Snažili sa tiež vyvolať v krajine situáciu podobnú občianskej vojne.

Podozriví mali podľa správ v úmysle napodobniť útoky z novozélandského mesta Christchurch, pri ktorých v dvoch mešitách zahynulo 51 ľudí, a chceli pri svojich činoch použiť poloautomatické strelné zbrane.

Už v minulosti udržiavala nemecká krajne pravicová organizácia Combat 18 styky s českou neonacistickou scénou.

Pred tromi rokmi nemecká polícia zatkla niekoľko členov tejto skupiny po návrate zo spoločného streleckého cvičenia v Česku. Muži navyše prevážali do Nemecka muníciu.

Nemecký minister vnútra Horst Seehofer na konci januára pravicovú organizáciu Combat 18 zakázal, pretože vystupovala radikálne proti demokratickému usporiadaniu, čo je v rozpore s ústavou.