Viac než polovica nemeckých podnikov má problém zaplniť voľné pracovné miesta, za čím je nedostatok kvalifikovaných ľudí. Uviedla to vo štvrtok Asociácia nemeckých priemyselných a obchodných komôr (DIHK). 

V prieskume DIHK na vzorke 22-tisíc firiem až 53 percent z nich uviedlo, že im chýbajú zamestnanci. DIHK v tejto súvislosti dodala, že je to najvyššie číslo v histórii zverejňovania záznamov.

„Predpokladáme, že neobsadené zostanú približne 2 milióny voľných pracovných miest," povedal podpredseda DIHK Achim Dercks. Zároveň varoval, že aj keď trh práce stále odoláva nepriaznivým vplyvom vývoja ekonomiky, neznamená to, že firmám sa darí. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, vysoké ceny energií a presun k uhlíkovej neutralite predstavuje „nebezpečný mix," ktorý firmy môže viesť k presunutiu produkcie do zahraničia.

„Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov nie je iba záťažou pre podniky. Ohrozuje aj úspešnosť dôležitých úloh pre budúcnosť, ako je prechod na ekologické energie, digitalizácia a rozvoj infraštruktúry," povedal Dercks. Varoval, že situácia je ešte horšia v prípade zručností pre niektoré špecializované oblasti. To sa týka aj výrobného sektora, ktorý je hlavným motorom nemeckého vývozu.

Prieskum ukázal, že napríklad v oblasti výroby elektrických zariadení až 67 percent z celkovo oslovených podnikov nevie zaplniť voľné pozície. Rovnaké percento sa týka aj strojárskych podnikov. V prípade výroby áut približne 65 percent firiem oznámilo nedostatok zamestnancov.

Ďalšie dôležité správy

KK1 archív Mníchov - Na archívnej snímke z 2. novembra 2022 logo automobilky BMW v Mníchove. Nemecký výrobca prémiových áut BMW zaznamenal v minulom roku 2022 pokles predaja, napriek tomu si udržal pozíciu jednotky na trhu prémiových vozidiel. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 02.11.2022, Bayern, München: Das Logo von BMW ist an einer Felge von einem Auto zu sehen. BMW will seine Absatzzahlen in diesem Jahr wieder steigern. (zu dpa «BMW will nach starkem Schlussquartal 2023 wieder wachsen») Foto: Sven Hopp
Neprehliadnite

Nemecko volá po zelených dotáciách v štýle Spojených štátov. Obáva sa exodu dodávateľov