Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) po tohtotýždňových sondážnych rokovaniach v piatok vyhlásili, že dosiahli predbežnú dohodu o vytvorení budúcej koaličnej vlády. Informovala o tom agentúra AFP a nemecká médiá.

„Sme presvedčení, že môžeme uzavrieť ambicióznu a prijateľnú koaličnú zmluvu,“ uvádza sa v spoločnom dokumente, na ktorom sa dohodla trojica strán.

„Skutočne sa podarilo dosiahnuť dohodu čo sa týka textu sondážnych rokovaní,“ povedal kandidát na kancelára za SPD Olaf Scholz. Rokovania označil za konštruktívne. Priniesli podľa neho „veľmi dobrý výsledok, ktorý jasne ukazuje, že v Nemecku môže byť vytvorená vláda, ktorej cieľom je zaistiť dosiahnutie pokroku“.

Za najdôležitejší cieľ si podľa Scholza stanovili prísnejšiu ochranu klímy. „Pôjde o najväčší priemyselný modernizačný projekt za posledných 100 rokov,“ zdôraznil.

Voľby do nemeckého Spolkového snemu sa konali v nedeľu 26. septembra. Víťazná SPD získala 25,7 percenta hlasov a za blok CDU/CSU hlasovalo 24,1 percenta voličov.

Tretí skončili Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli z FDP, ktorí dostali 11,5 percenta hlasov.

WA 4 Tirana - Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas spoločnej tlačovej konferencie s albánskym premiérom Edim Ramom v Tirane 14. septembra 2021. Merkelová absolvuje rozlúčkové turné po západnom Balkáne pred koncom svojho funkčného obdobia. FOTO TASR/AP

German Chancellor Angela Merkel speaks during a news conference with the Albanian Prime Minister Edi Rama in Tirana, Albania, Tuesday, Sept. 14, 2021. Merkel is on a farewell tour of the Western Balkans, as she announced in 2018 that she woul
Neprehliadnite

Veľká éra kancelárky Angely Merkelovej je pomaly za nami